Recetë

Një gjyshe italiane tregon recetën e një pjate të pazëvendësueshme nga Milano. Dy përbërës të thjeshtë janë mbretër

13views

Nonna italiane zbulon recetën për një pjatë të besueshme direkt nga rrugët e mbushura me njerëz dhe shtëpitë e ngarkuara të Milanos. Klasikja kombinon orizin dhe domatet, por qershia në tortë është mish i lëngshëm me një prekje të vërtetë italiane. Kjo delikatesë do të ngrohë barkun gjatë pasditeve të vjeshtës – është e lehtë për t’u përgatitur dhe jashtëzakonisht e shijshme.

Foto: TikTok/nonnapiaa

Nuk ka asgjë më të mirë se kuzhina klasike italiane. Kuzhina italiane ka të bëjë me domate të pjekura nga dielli, makarona të shijshme, barishte të freskëta dhe receta të thjeshta. Këtë herë ju prezantojmë një recetë për një delikatesë milaneze me bazë orizin dhe domatet. Ne garantojmë që shija do të kënaqë edhe gustatorët më të mëdhenj.

Një nonna italiane zbuloi recetën e një pjate të kultit milanez

Kur jashtë është një ditë e ftohtë dhe me erë, është mirë të ngroheni në kuzhinë. Recetat plot shije dhe të pasura me përbërës të përzemërt janë perfekte për vjeshtën. Kjo është arsyeja pse klasikja italiane është zgjedhja ideale. Po flasim për rizoto milanese, shijen ikonike të Milanos. Kur përgatiten siç duhet, përbërësit do të kenë një efekt të jashtëzakonshëm dhe çdo kafshatë fjalë për fjalë do të shkrihet në gojën tuaj.

Siç këshillon italianja nonna Pia, e cila lulëzon në rrjetet sociale me emrin @nonnapia_insta, çelësi i përgatitjes së rizotos perfekte milaneze janë, sigurisht, përbërësit e freskët dhe me cilësi të lartë. Nuk duhet të mungojnë salca e domates së bërë në shtëpi, mishi i grirë, hudhra, erëzat dhe qershia jonë në tortë, orizi. Këto produkte, të kombinuara në rendin e duhur, garantojnë një efekt wow që do të shijojë çdo ditë dhe në raste festash.

Recetë rizoto milaneze – një klasik me mish dhe domate

Duhet përmendur që në fillim se gjyshja italiane nuk tregon përbërjen e detajuar. Pesha e përbërësve është veçanërisht misterioze; çdo gjë këtu shtohet nga syri proverbial.

Përbërësit:

 • mish i grirë
 • thelpi hudhër
 • qepë e bardhë
 • një copë selino
 • kripë
 • vaj
 • oriz (mundësisht për rizoto)
 • një gotë salcë domate e bërë në shtëpi (mund të zëvendësohet me pasata)
 • një pjesë e madhe parmixhano dhe mocarela

Mënyra e përgatitjes:

 1. Vendoseni mishin në një tenxhere të madhe dhe grijeni në duar
 2. Shtoni hudhrën e grirë imët, qepën dhe selinon. I rregullojmë përbërësit me kripë dhe i spërkasim me vaj ulliri. Skuqini mishin derisa të skuqet mirë
 3. Pas disa minutash mbulojini përbërësit me salcë domate. Shtoni një grusht djathë parmixhano. Ziejini edhe për 5 deri në 10 minuta të tjera
 4. Ndërkohë, filloni të gatuani orizin duke përdorur metodën klasike – harroni qeset
 5. Hidhni salcën dhe mishin në orizin e zier, por jo të zier. Shtoni një ndihmë bujare mocarela dhe parmezan. Përziejini gjithçka së bashku dhe mbaroni. Tani gjithçka që duhet të bëni është ta transferoni ushqimin në pjata. Sipër mund të spërkatni djathë. Ju befte mire!

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

A shkon dëm orizi i gatuar në frigorifer? Që të mos keni nevojë ta hidhni, përdorni kështu

Keni probleme me qërimin e një kungulli? Provoni metodën e gjyshes dhe do të jetë e butë si një re