Recetë

Një koktej pastrues për verën. Mëlçia juaj do t’ju falënderojë

9views

.

Funksioni i duhur i mëlçisë është një parakusht për një shëndet të mirë dhe mirëqenie. Edhe pse ky organ ka aftësinë për t’u rigjeneruar, këshillohet që të mbështetet aktiviteti i tij. Një nga mënyrat për ta bërë këtë është përfshirja e ushqimeve në dietën tonë që ndihmojnë në pastrimin e mëlçisë. Këtu është një recetë e thjeshtë për një koktej pastrimi.

Foto: shutterstock/Luna Vandoorne

Për çfarë është përgjegjëse mëlçia në trup?

Shëndeti dhe mirëqenia jonë varen nga sa mirë trupi ynë pastrohet nga toksinat. Mëlçia është përgjegjëse për këtë. Ky organ ka funksione shumë të rëndësishme në trupin tonë. Ajo është përgjegjëse për detoksifikimin, ruajtjen e lëndëve ushqyese, metabolizmin e karbohidrateve dhe proteinave, si dhe për prodhimin e biliare të nevojshme për tretje.

Koktejet me fruta janë një shije e vërtetë e verës

Një smoothie është rostiçeri perfekt i verës, e cila jo vetëm ka shije të shkëlqyer, por edhe e furnizon trupin me lëndë ushqyese të vlefshme. Ata shijojnë më së miri në verë, sepse mund t’i përdorim për t’i përgatitur fruta të freskëta dhe aromatike. Një koktej i ftohtë është gjithashtu mënyra perfekte për t’u freskuar në një ditë të nxehtë.
Mund të përgatiten kokteje jo vetëm nga frutat por edhe nga perimet, të tilla si karotat, panxhari, selino, spinaqi ose zarzavate me gjethe. Një shtesë e shkëlqyer për këto pije është gjithashtu:

 • Farat Chia
 • kakao
 • shafran i Indisë
 • manaferrat goji
 • spirulina
 • kanellë
 • çaj matcha

Një recetë për një koktej për pastrimin e mëlçisë

Një nga mënyrat më efektive për të stimuluar detoksifikimin e mëlçisë është të pini rregullisht kokteje natyrale. Shumica e recetave për pije pastrues janë sugjerime perimesh me panxhar ose smoothie jeshile me selino dhe majdanoz. Megjithatë, nëse ndiheni si një ëmbëlsirë e lehtë dhe e ëmbël në verë, mund të përgatisni një të freskët smoothie me fruta pylli, boronicë dhe spinaq. Çfarë na nevojitet:

 • një filxhan me boronica
 • gjysmë filxhani me boronica të freskëta
 • një grusht spinaq të freskët
 • 1 banane
 • 1 lugë çaji farë liri
 • gjysmë gëlqereje
 • qumësht vegjetal

Hidhni të gjithë përbërësit në një blender, shtrydhni lëngun e gjysmë lime dhe shtoni pak qumësht vegjetal. Përziejini gjithçka derisa të arrini konsistencën e dëshiruar. Nëse smoothie-ja jonë është shumë e trashë, mund të shtojmë më shumë qumësht.

Sigurisht, smoothies nuk janë gjithçka. Kjo pije e shëndetshme duhet të jetë një suplement Dietë të ekuilibruarnë të cilën duhet të shmangim yndyra e tepërt dhe veçanërisht ushqimi i shpejtë. Për t’u kujdesur për mëlçinë, duhet lini të gjitha zakonet e këqija, të tilla si cigare dhe alkool. Përveç kësaj, nuk duhet të harrojmë të pimë sasinë e duhur ujë gjatë ditës, pra 1.5 deri në 2 litra.

Artikuj të ngjashëm:

Mjaftojnë disa copa në ditë. Ato ngadalësojnë plakjen dhe lehtësojnë simptomat e menopauzës

Ato kanë më shumë vitamina se disa perime. Hani ato për zemrën dhe imunitetin tuaj