Recetë

Një kotëletë tradicionale nuk ka asnjë shans me të. Presja Belvedere tingëllon si një plan i shkëlqyer darke

13views

A po ëndërroni për një darkë të përsosur me një nuancë shijesh shtëpiake, por në një version paksa të përmirësuar? Harrojeni qoftet tradicionale apo bërxollat ​​e derrit – Bërxollat ​​e Belweder janë poezi shije në çdo kafshatë. Zgjidhni mish me cilësi të lartë dhe mbushje krokante dhe askush nuk mund t’i rezistojë atyre.

Foto: shutterstock/Buniak Andrii

Gatimi në shtëpi ka të bëjë me receta të thjeshta që mund të përgatiten shpejt nga përbërës të lirë dhe lehtësisht të disponueshëm. Megjithatë, ndonjëherë ia vlen të ndryshoni mishin e grirë klasik, mishin e shpendëve ose fileton e derrit për diçka më të sofistikuar. Kjo recetë për cutlets Belvedere do t’ju përshtatet shumë! Garanton një festë të vërtetë për shijet.

Bërxollat ​​Belvedere janë një alternativë me lëng për bërxollat ​​klasike të derrit

A keni pasur mjaft rutinë në dietën tuaj në shtëpi? Në vend që të përgatisni për të qindtën herë petë, mish shpendësh, brinjë apo bërxolla derri, provoni një darkë mishi jashtëzakonisht të lëngshme që do të kënaqë edhe klientët më kërkues. Propozimi ynë janë kotelet Belvedere të përgatitura nga mish derri i freskët dhe me cilësi të lartë. Qafa e derrit fillimisht zhytet thjesht në një banjë qumështi, kalohet dhe skuqet së bashku me një garniturë të thjeshtë por të shijshme.

Bërxollat ​​e derrit Belvedere përgatiten shumë lehtë dhe transformojnë në mënyrë perfekte një nga darkat ikonike. Mishi i zhytur paraprakisht në qumësht do të jetë me lëng qiellor, i butë dhe delikat. Shtimi i thërrimeve të bukës mbështjell në mënyrë perfekte fetat e mishit dhe i jep të gjithës edhe më shumë shije!

Jo më bërxolla derri – ja receta për bërxollat ​​Belvedere

Përbërësit:

 • 700 g qafë derri
 • miell gruri
 • thërrime buke (cilësore ose të bëra vetë)
 • tre vezë të mëdha
 • vaj për skuqjen e mishit
 • kripë
 • piper.

Mënyra e përgatitjes:

 1. Fillimisht, lani dhe thani mirë mishin
 2. Pastroni mishin e derrit dhe e prisni në feta rreth 1 cm të trasha
 3. Prekni me kujdes çdo fetë me një shtypës – mundësisht përmes fletë metalike
 4. Kur mishi të jetë gati e rregullojmë nga të dyja anët me kripë dhe piper dhe në fund e njom me qumësht. Lëreni në frigorifer brenda natës ose të paktën tre orë
 5. Më pas përgatisim pjesën e sipërme – rrahim vezët, pjatat spërkasim me miell dhe thërrimet e bukës.
 6. E lyejmë mishin me miell, vezë dhe në fund me bukë të grirë
 7. Skuqini bërxollat ​​Belvedere në vaj të ngrohur mirë deri në kafe të artë nga të dyja anët. Mishi i përgatitur në këtë mënyrë shijon shumë me patate dhe sallata shumëngjyrëshe, veçanërisht me lakër të kuqe

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Disa njerëz kanë probleme me këtë, por kjo recetë e bën më të lehtë. Mishi do të jetë i butë dhe i butë

Mishi i derrit të pjekur do të jetë po aq i lëngshëm sa një pjeshkë. Një veprim është çelësi