Recetë

Një tortë dembel për një pasdite vjeshte. Mbushni kumbullat me këtë shtesë të ëmbël dhe me siguri do të keni një ëmbëlsirë që do të zhduket shpejt

11views

Nuk ka asgjë më të mirë se një ëmbëlsirë e shkëlqyer, përgatitja e së cilës është jashtëzakonisht e thjeshtë. Në fund të fundit, jo të gjithë kanë kohë të qëndrojnë në banakun e kuzhinës pas punës ose një ditë të gjatë në universitet. Për fat të mirë, kjo tortë nuk kërkon shumë punë, siç tregon edhe emri i saj.

Foto: shutterstock/Petr Jilek

Torta me kumbulla dembele është e destinuar për të gjithë ata që ëndërrojnë një ëmbëlsirë tipike vjeshte, por nuk kanë dëshirë dhe kohë të kalojnë orë të tëra duke përgatitur një ëmbëlsirë. Edhe amatorët më të mëdhenj mund ta përballojnë këtë tortë. Por mos harroni se sekreti është në thërrimet e shijshme, kështu që duhet të vendosni shumë zemër në të.

Përbërësit për brumin:

 • 500 gr kumbulla
 • 2,5 gota miell gruri
 • 1 filxhan sheqer
 • 1 gote qumesht
 • 2 vezë
 • 2 lugë çaji pluhur pjekjeje
 • 1 pako sheqer vanilje
 • 4 lugë vaj

Përbërësit për crumble:

 • 130 g gjalpë të butë
 • 1 filxhan miell gruri integral
 • 5-6 lugë sheqer

Tortë me kumbulla dembel. Një thërrime e ëmbël e bën trukun

 1. Lani kumbullat, i prisni përgjysmë dhe i hiqni farat
 2. Përgatisni crumblin: shkrini gjalpin dhe sheqerin në një tigan, më pas përzieni me miellin dhe bëni crumblin.
 3. Përzieni miellin, pluhurin për pjekje, sheqerin dhe sheqer vaniljen në një enë
 4. Në enën e dytë rrihni vezët, shtoni qumështin dhe vajin. Përziejini gjithçka së bashku
 5. Hidhni përbërësit e lagësht në të thatë në një rrjedhë të hollë dhe përzieni për të formuar një brumë të butë
 6. Brumin e përgatitur e derdhim në një kallëp të veshur me letër furre.
 7. Vendosni kumbullat në brumë (nga ana e lëkurës poshtë)
 8. Në fund e dekorojmë brumin me thërrime
 9. Piqeni për 40-45 minuta në temperaturë 180 gradë

Torta e përfunduar më së miri shërbehet e spërkatur me sheqer pluhur. Ju befte mire!

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Mendova se torta me fara lulekuqe të gjyshes ishte më e mira, por gabova. Kjo recetë gjermane e mund atë

Nëse po kërkoni diçka të veçantë për një shëtitje për femra, kjo ëmbëlsirë me siguri do t’ju magjepsë