Recetë

Njeriu nuk jeton vetëm nga kastravecat! Domatet e gjelbra turshi janë një ëmbëlsirë e çmendur që do të transformojë qilarin tuaj

7views

Kastravecat, sallatat turshi, salcat dhe shijet e frutave nuk mungojnë kurrë në qilarin e shtëpisë. Por ç’të themi për recetat paksa më imagjinative? Përfaqësues i këtij rajoni janë domatet e gjelbra turshi, të cilat shijojnë shkëlqyeshëm dhe përgatitja e tyre është e lehtë. Pra, mos e lini të korrat tuaja në dritare, por zieni në një gotë në një kohë të shkurtër!

Domate jeshile turshi
Foto: shutterstock/Sunvic

Shijet e verës të mbyllura në gota dhe shishe nuk janë vetëm traditën tonë të bukur sllovake, por edhe një mënyrë e zgjuar për të ruajtur ushqimin apo për të bërë furnizime dimërore. Turshitë, sallatat, salcat e makaronave ose reçelrat dhe lëngjet e ëmbla zakonisht dominojnë në raftet e qilarit. Por si thua për një çmenduri të vogël në formën e domateve jeshile turshi?

Kastravecat kalohen! Kjo recetë me domate jeshile turshi është një frymë e ajrit të pastër

Shije klasike, të tilla si kastravecat turshi, panxhari i kuq apo specat e konservuar, është i njohur pothuajse për të gjithë. Megjithatë ia vlen eksperimentoni pak dhe shtoni pak më ndryshe syzeve tuaja të dimrit nga sa bëni gjithmonë. E kemi fjalën për domatet jeshile turshi që do t’ju shkrijnë në gojë pas shijes së parë dhe do t’ju bindin se ia vlente!

Domatet e konservuara të kuqe, të shëndosha, të kuqe gjaku nuk kanë nevojë për prezantim. Këtu hyjnë në lojë salcat, përhapet dhe pastat. Sidoqoftë, kur të korrat tona kanë ende shumë fruta jeshile, ia vlen t’i mbledhim sa më shpejt të jetë e mundur dhe të përgatisim një delikatesë turshi! Mos u shqetësoni, mund të jenë të papjekura, por të mbyllura në një gotë me përbërësit e duhur, do të marrin një shije të pazakontë dhe të çmendur! Çelësi i suksesit është kryesisht një marinadë me shtimin e koprës, djegës, xhenxhefilit ose hudhrës. Efekti wow është i garantuar dhe është i lirë dhe i shpejtë.

Receta për domate jeshile turshi. Ideale për sallata dhe dreka

Përbërësit:

 • 2 kg domate jeshile,
 • 2 rrënjë rrikë,
 • 2 gjethe rrikë,
 • 2 koka hudhra,
 • 4 degë kopër,
 • 2 gjethe dafine,
 • 8 feta xhenxhefil,
 • 2 speca djegës,
 • 3 litra ujë,
 • 3 PL kripë.

Mënyra e përgatitjes:

 1. Për të filluar, ju jeni përgatit marinadën. Thjesht zieni tre litra ujë me kripë në një tenxhere të madhe dhe lëreni mënjanë lëngun të ftohet.
 2. Është tani koha për domate! I lani mirë, hiqni kërcellet jeshile dhe pritini në katërsh. Për të marrë copa më të vogla, thjesht prisni ato.
 3. Në rreth një enë me pesë litra ose disa enë më të vogla vënë në fund gjethet e rrikës dhe më pas rregulloni domatet, rrënjën e rrikës, hudhrën, xhenxhefilin, specin djegës, koprën dhe gjethen e dafinës.
 4. Domate të përgatitura mbulojeni me marinadë të ftohur dhe lëreni mënjanë, mbyllni fort dhe ruajeni në një vend të ngrohtë për rreth një javë.
 5. Pas kësaj kohe, domatet jeshile janë gati për konsum. Megjithatë mund t’i lini më gjatë, por më pas këshillohet që pas përgatitjes t’i ruani në ujë të vluar ose në furrë.
 6. Këto domate kanë shije të mrekullueshme një trajtim në vetvete ose si përbërës në sallata, mbështjellje apo salca të ndryshme.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Të gjithëve do t’u pështymën kur të nuhasin këto turshi. Nëse u shtoni këta përbërës, do të jenë edhe më të mirë

Sallatë me kungull i njomë në kavanoza: 6 receta unike për sallata të shijshme të dimrit me përbërës të ndryshëm