Recetë

Nuk do të gjeni një recetë për një tortë më vjeshtore. Nuk është as nga kumbulla dhe as nga dardha

16views

Vjeshta është këtu për mirë. Prandaj moti jashtë dritares është i favorshëm për krijimin e llojeve të ndryshme të pastave. Megjithatë, jo të gjithëve u pëlqen të kalojnë orë të gjata në kuzhinë, por i pëlqejnë ëmbëlsirat. Ja një recetë e tortës së vjeshtës për këtë grup njerëzish.

Foto: shutterstock/pilipphoto

Shijen e vjeshtës e përfaqësojnë mollët, kumbullat apo dardhat. Megjithatë, ato nuk përdoren për të bërë këtë tortë të shijshme dhe të thjeshtë. Përbërësi kryesor është… kungull! Dhe përkundër të gjitha paragjykimeve – ajo është me të vërtetë e parezistueshme.

Byrek me kungull vjeshte – recete. Përgatitet shumë shpejt dhe zhduket nga pjata edhe më shpejt

Kungull është me të vërtetë e mirë për shëndetin, ndaj ia vlen të përfitoni nga kjo derisa është në sezon. Përmban vitamina dhe mineralesi dhe një sasi të madhe beta-karoten, një antioksidant natyral që parandalon kancerin. Ai gjithashtu përmban niacina, e cila ul kolesterolin dhe riboflavina, e cila mbështet sistemin imunitar.

Kungulli mund të përdoret në shumë pjata, duke përfshirë byrekët apo supat kremoze. Por mund të bëni edhe ëmbëlsira. Tepër e shijshme, me gëzof dhe e lehtë për t’u përgatitur. Kjo recetë e byrekut me kunguj po bën një spërkatje të vërtetë dhe duhet ta provoni.

Përbërësit:

 • 2 gota miell,
 • 2 lugë çaji pluhur pjekjeje,
 • 1 filxhan sheqer,
 • 2 gota pure kungulli,
 • ¾ filxhan vaj,
 • 3 vezë,
 • 1,5 lugë çaji kanellë,
 • 1 lugë çaji erëz me kek me xhenxhefil.

Si të bëni byrek me kungull që të ketë shije të mrekullueshme? Përgatitja hap pas hapi

 1. Pjekim kungullin dhe më pas e përziejmë.
 2. Hidhni miellin në një tas dhe shtoni pluhurin për pjekje, kanellën dhe erëzën e xhenxhefilit.
 3. Në një enë tjetër përziejmë vezët dhe sheqerin. Përziejini për të bërë një përzierje me gëzof.
 4. Shtoni vajin dhe purenë e ftohur të kungujve.
 5. Vetëm tani mund të filloni të derdhni përzierjen e thatë në tas.
 6. I përziejmë mirë përbërësit dhe e hedhim brumin në një kallëp të veshur me letër furre.
 7. Tortën e pjekim për 40 minuta në temperaturën 180 gradë Celsius. Shërbejeni me kakao ose akullore. Ju befte mire!

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Bleva një kungull me kusur rezervë dhe zgjova darkë për disa ditë. Është e lehtë sepse furra do të bëjë pjesën më të madhe të punës

Këtë tortë duhet ta përgatisni në vjeshtë. Chezcakeku me kungull është aq kremoz sa të shkrihet në gojë