Recetë

Nuk ka pasur kurrë një ëmbëlsirë kaq të thjeshtë. Mjafton të rregulloni bananet në tepsi dhe t’i mbuloni me brumë

19views

Jeni në humor për diçka të ëmbël, por nuk doni të humbisni kohë në përgatitjen e gjatë dhe monotone të një torte komplekse? Zgjidhni një tortë ekspres në një tepsi, e cila gjithmonë ka sukses dhe shije të pamposhtur. Thjesht prisni një banane, vendoseni në një tas dhe mbulojeni me përzierjen – efekti wow është i garantuar, si dhe shija e ëmbël perfekte.

Tortë me banane nga tigani
Foto: shutterstock/Bartosz Luczak

Tortat dhe ëmbëlsirat e bëra vetë janë mënyra më e mirë për të ëmbëlsuar humorin e vjeshtës. Fatkeqësisht, nuk kemi gjithmonë kohë apo mundësi për të bërë receta klasike si byreku me mollë apo byreku me kumbulla. Në raste të tilla, ia vlen të zgjidhni një delikatesë tjetër, qoftë edhe me fruta të shtuar – po flasim për një tortë me një atribut banane.

Tortë nga tava – gati për pak çaste dhe ka shije të bujshme

Kur ndonjëherë keni një ëmbëlsirë, ia vlen të zgjidhni ëmbëlsirat e bëra vetë. Jo vetëm që do të kurseni para për ëmbëlsirat e shtrenjta, por do të reduktoni edhe konsumin e çokollatës me ngarkesë kimike, të cilat nuk janë aspak të përsosura. Prandaj, ia vlen të eksploroni recetën për një tortë ekspres në një tigan në formën më të thjeshtë në botë.

Nuk ju duhen shumë për të bërë një kek me banane. Gjithçka që ju nevojitet janë disa përbërës që pothuajse të gjithë mund t’i gjejnë në frigorifer dhe ju jeni gati. Filloni me një banane, të cilën e prisni në feta dhe e vendosni në fund të tavës. Më pas përgatisni brumin dhe e hidhni mbi fruta. E pjekim të gjithë të mbuluar për 20 minuta. Pastaj ëmbëlsira jonë është gati për t’u servirur – shijon më së miri e ngrohtë dhe e spërkatur me sheqer pluhur.

Receta e kekut me banane – Gati në më pak se gjysmë ore

Përbërësit:

 • 2 banane,
 • vezë e madhe
 • 200 gr miell integral,
 • 10 ml uthull,
 • 30 ml vaj rapese,
 • 160 ml qumësht,
 • 60 gr kastravec,
 • një lugë çaji pluhur pjekjeje,
 • ekstrakt vanilje,
 • majë kripë.

Mënyra e përgatitjes:

 1. Së pari, prisni bananen në feta. Shtroni pak sheqer në fund të tasit dhe më pas rregulloni frutat e prera në feta sipër kristaleve – fetat duhet të jenë të rregulluara mirë.
 2. Tani është koha për tortën tonë. Përzieni vezët, sheqerin, vajin dhe ekstraktin e vaniljes në një enë. Më pas përzierjes i shtoni qumështin, kripën, miellin dhe pluhurin për pjekje.
 3. Kur të përftoni një masë të lëmuar, kthejeni në kallëp. Hidheni brumin në tigan dhe vendoseni në pllakë djegëse ose në pllakë induksioni.
 4. E pjekim tortën për 20 minuta, të mbuluar, duke e vendosur zjarrin në fuqi minimale.
 5. Pas kësaj kohe, kthejeni me kujdes tortën dhe piqni edhe për pesë minuta të tjera.
 6. Në fund, tortën e kalojmë me kujdes në një pjatë, e lëmë të ftohet pak, më pas e presim në feta dhe e shërbejmë të spërkatur me sheqer pluhur.

Ju befte mire!

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Nuk do të gjeni një recetë për një tortë më vjeshtore. Nuk është as nga kumbulla dhe as nga dardha

Këtë tortë duhet ta përgatisni në vjeshtë. Chezcakeku me kungull është aq kremoz sa të shkrihet në gojë