Recetë

Pak përbërës dhe shije fantastike. Turshitë e stilit indian janë një hit

13views

Kastravecat janë padyshim një simbol i verës. Edhe pse përbëhen kryesisht nga uji, ato janë gjithashtu të pasura me vitamina dhe minerale si kalcium, magnez, fosfor, kalium dhe hekur. Kjo është gjithashtu arsyeja pse ia vlen t’i ruani ato për dimër – receta për kastravecat në marinadën indiane është jashtëzakonisht e thjeshtë dhe do të kënaqë edhe gustatorët më kërkues.

Foto: shutterstock/Teresa Kasprzycka

Sezoni i kastravecave është në lulëzim të plotë, kështu që shumica prej nesh tashmë kanë filluar përgatitjen e konservave të bëra vetë. Sigurisht, më të njohurat janë recetat klasike, por ata që duan të eksperimentojnë në kuzhinë do ta vlerësojnë patjetër këtë sugjerim.

Kastravecat në marinadën indiane mund të mos jenë aq të njohura sa turshi, kripë ose piper, por padyshim që ia vlen t’i provoni. Receta është shumë e thjeshtë dhe shija do të kënaqë edhe gustatorët më të përpiktë.

Kastravecat në marinadë indiane. E vetmja recetë e tillë

Do të na duhen vetëm disa përbërës dhe erëza për të përgatitur tranguj të shijshëm “indian”.

Përbërësit:

 • 3 kg kastraveca
 • 1 litër ujë
 • 400 ml uthull 10%.
 • 100 g kripë
 • 300 g cukru
 • 4 lugë mjaltë
 • 2 lugë mustardë pikante
 • 1 lugë çaji me aromë
 • 1 lugë çaji kerri
 • 1 lugë çaji shafran i Indisë
 • 1 lugë çaji farë sinapi
 • 1 lugë çaji piper i zi i plotë

Përgatitja:

Lani kastravecat dhe pritini në feta. Në një tenxhere zieni ujin me uthull, sheqer, mjaltë, mustardë dhe të gjitha erëzat. Shtoni kastravecat e grira në turshinë e nxehtë dhe hiqeni nga zjarri. Mbulojeni tenxheren dhe lëreni të qëndrojë për rreth katër orë. Kastravecat i vendosim në gota të pastra, të djegura dhe i mbulojmë me marinadë. Mbyllni kavanozët dhe pasterizoni kastravecat për rreth pesë minuta nga pika e vlimit.

Ju befte mire!

Artikuj të ngjashëm:

Marinadë për turshinë e trangujve. Tezja ime bën më të mirat dhe receta është e lehtë për t’u mbajtur mend

Domatet e konservuara të kuqe dhe jeshile vijnë në ndihmë gjatë stinës së dimrit. Çfarë duhet të keni në qilarin tuaj?