Recetë

Patate të skuqura kungull – një hit i kuzhinës këtë vjeshtë. Me zhytje të hudhrës, ata kanë një shije të botës tjetër!

17views

Patatet e kungullit janë një meze e lehtë për një festë apo darkë familjare. Po vjen e premtja? A jeni pas një jave të gjatë dhe jeni në humor për diçka të shijshme? Provoni patate të skuqura me kungull. Ata kanë shije qiellore me hudhër!

Patate të skuqura kungull
Foto: shutterstock/Brent Hofacker

Si i bëni patatet e skuqura me kungull? Shikoni këtë recetë të thjeshtë për të skuqurat me kunguj me butternut

Si të gatuaj patate të skuqura kungull në furrë? Receta është vërtet e parëndësishme! Dhe shija është e shkëlqyeshme! Patatet e kungullit përgatiten shpejt. Nëse jeni duke kërkuar për një rostiçeri të shëndetshme për natën e filmit në shtëpi, atëherë kjo recetë është padyshim për ju!

Patate të skuqura me kungull me gjalpë në shtëpi:

Përbërësit:

 • 1 kungull gjalpë
 • 3 lugë vaj ulliri
 • erëza: piper, kripë, barishte provansale, rozmarinë, hudhra të thata

Përgatitja:

 1. Lani mirë kungullin dhe hiqni lëkurën. Hiqni farat.
 2. Pritini në patate të skuqura të së njëjtës madhësi.
 3. Merrni një tas. Vendosini të skuqurat në një tas. Sezoni me piper për shije. Hidhni vaj ulliri dhe përzieni. Vendoseni në frigorifer për 10-15 minuta.
 4. Përgatitni një fletë pjekjeje.
 5. E shtrojmë me letër pjekjeje.
 6. Përhapni patatet e skuqura në një fletë pjekjeje.
 7. Ngroheni furrën në 200 gradë. Vendoseni furrën në fuqi të lartë.
 8. E vendosim në furrë dhe e pjekim për 25 minuta.

Recetë për patate të skuqura kungujsh me hudhër. Një recetë që do t’ju bëjë të lëpini gishtat!

Kjo recetë për të skuqurat me kungull Hokkaido është e lehtë për t’u bërë. Këto patate të skuqura shijohen më së miri me shtimin e një salce të fortë hudhre. Ja si t’i përgatisni:

Receta për patate të skuqura me kunguj:

Përbërësit:

 • 1 kungull i vogel
 • vaj ulliri
 • barishtet e preferuara
 • disa thelpinj hudhre

Përbërësit e zhytjes:

 • 1/2 filxhan kos natyral
 • 1 lugë majonezë
 • 2 thelpinj hudhre
 • erëza: piper, kripë – për shije

Përgatitja:

 1. Pritini kungullin në gjysmë.
 2. Hiqni qafe farat.
 3. Pritini kungullin në patate të skuqura.
 4. Vendosni patatet e kungujve në një tas. Shtoni hudhrën e shtypur. Sezoni me erëzat tuaja të preferuara. Spërkateni me vaj ulliri.
 5. Përziejini mirë.
 6. Përgatitni një fletë pjekjeje. E shtrojmë me letër pjekjeje.
 7. E vendosim furrën në 200 gradë.
 8. Vendosini të skuqurat në një fletë pjekjeje. Përhapeni ato. Piqeni në furrë në temperaturë të lartë për rreth 40 minuta.
 9. Përgatitni zhytjen.
 10. Shtypni hudhrën përmes një shtypi. E përziejmë me përbërësit e dip.
 11. Hidheni dip në një tas.

Me çfarë i shërbeni patatet e skuqura? Çfarë erëzash duhet të përdorni? Ne rekomandojme!

Patatet e kungullit mund të shërbehen me përbërës të ndryshëm. Si për sa i përket salcave ashtu edhe erëzave. Kungulli është një përbërës jashtëzakonisht i gjithanshëm. Këtu është një listë e erëzave dhe salcave që mund t’i përdorim në patate të skuqura në shtëpi.

Erëza për patate të skuqura në shtëpi:

 • hudhra
 • paprika e ëmbël dhe e nxehtë
 • barishte provansale
 • borziloku
 • rigon
 • shafran i Indisë
 • rozmarine

Shembuj të uljeve:

 • salcë hudhër
 • salcë piper dhe domate
 • salcë bimore
 • salcë krem ​​hudhër
 • salcë kremi dhe barishte
 • salcë kungull i njomë
 • salcë bimore
 • salcë paprika
 • salcë xhenxhefili
 • salcë me mjaltë dhe xhenxhefil

Kur shërbejmë patate të skuqura me kunguj, duhet të sigurohemi që ato të jenë të ngrohta. Patatet e kungullit e humbin temperaturën relativisht shpejt. Rekomandohet t’i vendosni në furrë të ngrohtë përpara se t’i shërbeni ose t’i hani menjëherë pas përgatitjes.

Ju befte mire!

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Ide perfekte për rostiçeri. Shkopinj djathi dhe patate

Skuqe kungull. Do të jenë të lehta dhe të buta, por mos harroni erëzat