Recetë

Përhapja e bukës së shëndetshme dhe ushqyese. Përfshijeni atë në dietën tuaj në vjeshtë

10views

Përgatitje e shpejtë dhe e lehtë dhe në të njëjtën kohë shumë e shëndetshme. Përhapja me avokado është një shtesë e shkëlqyer për bukën dhe një ide e përkryer për një darkë të shpejtë. Si të përgatisni avokado të përhapur në bukë? Ne rekomandojmë dy receta.

Foto: pexels.com/Taryn Elliott

Avokado është gjithnjë e më popullore në familjet sllovake. Dhe me të drejtë, sepse konsumimi i rregullt i tij mbështet sistemin tonë imunitar, si dhe mëlçinë, sytë dhe kockat.

Ndër të tjera, ky frut është i pasur me vitamina A, B1 dhe K, E dhe yndyrna të pangopura omega-3 dhe omega-6. Ai gjithashtu përmban:

 • fosfor,
 • kalcium,
 • kalium,
 • acid folik dhe
 • acid pantotenik,
 • edhe antioksidantin glutation.

Falë shumë komponentëve që promovojnë shëndetin, ky frut është shumë i dobishëm për shëndetin tonë dhe kontribuon në funksionimin e duhur të të gjithë organizmit, kështu që përfshirja e tij në menunë tonë do të jetë një zgjedhje e shkëlqyer.

Çfarë duhet të kem parasysh kur zgjedh një avokado?

Në dyqane mund të zgjidhni nga dy lloje: fuerte (jeshile) dhe hass (me lëkurë të errët). Të dyja varietetet janë të shijshme dhe plot lëndë ushqyese.

Kur zgjidhni atë të duhurin, “butësia” e pulpës është thelbësore. Fruti i përzgjedhur nuk duhet të jetë as shumë i fortë dhe as shumë i butë. Nëse është shumë e fortë, duhet të pushojë për disa ditë para se të hahet. Nga ana tjetër, shumë e butë do të shkojë keq në një kohë të shkurtër, ose më keq, ne kemi blerë tashmë një të keqe.

Pastë e thjeshtë me avokado

Përbërja

 • Avokado e pjekur
 • Një lugë çaji fara susami
 • lugë lëng limoni
 • Erëza për shije

Pritini avokadon në gjysmë dhe hiqni tulin me një lugë. Më pas e grijmë me pirun. Skuqini farat e susamit në një tigan pa yndyrë. Kur të kenë marrë ngjyrë të artë i largojmë nga zjarri dhe i shtojmë tek avokado. Më pas shtoni lëngun e limonit të shtrydhur, piper dhe kripë sipas shijes. Shërbejeni me bukë të thekur ose bukë të thjeshtë.

Pastë me avokado dhe vezë

Përbërja

 • Avokado e pjekur
 • Dy vezë
 • Një lugë me lëng limoni
 • thelpi hudhër
 • Erëza për shije (kripë, piper, piper i kuq)
 • Qiqra (opsionale)

E njëjta procedurë si në recetën e mëparshme, priteni avokadon në gjysmë dhe hiqni tulin me një lugë. E grijmë me pirun. Shtoni lëng limoni. Shtoni vezët e ziera të prera në kubikë ose të grira, hudhrën dhe erëzat e mbetura. Përziejini tërësisht.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Përsëri, avokado është e fortë dhe larg të qenit perfekt? Me këtë truk do të jetë kremoz si gjalpi

Përhapja më e mirë në bukë në vend të gjalpit. Yndyra nga kofshët dhe ijet do të zhduket më shpejt