Recetë

Petulla me kungull i njomë ideale për darkë. Do të jenë me push dhe të buta, por mos harroni trukun me vezë.

24views

Petulla me kungull i njomë janë të veçanta për disa arsye. Para së gjithash – ato janë të shijshme, kjo dihet. Përveç kësaj, ato përgatiten lehtësisht dhe janë perfekte për drekë, mëngjes, çaj pasdite dhe çdo vakt. Receta për petullat me kunguj të njomë është e parëndësishme, por sot do t’ju tregojmë se çfarë të bëni për t’i bërë ato me gëzof dhe të buta. Do të kënaqeni.

Petullat me kungull i njomë janë të veçanta për disa arsye. Para së gjithash – ato janë të shijshme, kjo dihet. Përveç kësaj, ato përgatiten lehtë dhe janë ideale për drekë, mëngjes,
Foto: shutterstock/NataliaPopova

Pas petullave me patate, petullat me kunguj të njomë janë petullat më të njohura në mesin e sllovakëve. Sigurisht, nuk ka asgjë për t’u habitur, petullat e kungujve janë të butëshijojnë shumë me salcë kosi ose salcë të butë hudhre dhe receta është aq e thjeshtë sa askush nuk do ta ketë problem. Megjithatë, nëse nuk e rrahni të gjithë vezën menjëherë, por rrihni shkumën nga e bardha, petullat do të jenë një milion herë më të shijshme dhe më të buta. E përkryer për një darkë pranvere.

Petulla me kungull i njomë – të buta dhe me gëzof

Përbërësit:

 • 1 kungull i njomë i madh,
 • 1 qepë e mesme, unë rekomandoj hudhër,
 • 2 vezë të mesme,
 • 1 thelpi hudhër (opsionale),
 • 2-3 lugë gjelle miell gruri, mundësisht miell me gram të ulët,
 • kripë, piper, një majë piper djegës për shije,
 • yndyrë për tiganisje
 • kopër e copëtuar (sipas dëshirës)
petulla me patate
Këshillë: Nëse jeni të shqetësuar se petullat do të thithin yndyrën gjatë skuqjes, mund ta rregulloni shumë lehtë. Mjafton të shtoni një lugë uthull në brumin e petullave me kunguj të njomë, unë rekomandoj uthull molle.
Foto: shutterstock/Timolina

Petulla me push me kunguj të njomë – si t’i bëni ato:

 • Lani mirë kungulleshkat dhe grijini në një rende të trashë. Vendoseni në një tas dhe shtoni një sasi të vogël kripë. Më pas shtrydhim siç duhet kungulleshkat që të zbuten dhe të lëshojnë ujin. Lëreni mënjanë për 15 minuta.
 • Ndërkohë rrihni të bardhat e vezëve derisa të formohen maja të forta. Kur kungull i njomë është i butë, shtrydheni atë, mundësisht duke përdorur një leckë.
 • Kungujve të tharë shtoni të verdhat e vezëve, qepën e grirë dhe hudhrën e shtypur. Shtoni miellin dhe të bardhat e vezëve dhe përziejini. Megjithatë, mos e përzieni shumë intensivisht në mënyrë që të mos dëmtoni strukturën e shkumës.
 • Ngrohni yndyrën në një tigan dhe përdorni një lugë të thellë për të dozuar pjesë të brumit të petullave.
 • Skuqini në flakë të ulët derisa të marrin ngjyrë të artë nga të dyja anët. Pas skuqjes vendosini në një peshqir letre që të thithin yndyrën e tepërt.

Këshillë: Nëse jeni të shqetësuar se petullat do të thithin yndyrën gjatë skuqjes, mund ta rregulloni shumë lehtë. Mjafton të shtoni një lugë uthull në brumin e petullave me kunguj të njomë, unë rekomandoj uthull molle. Megjithatë, nuk keni pse të shqetësoheni se petullat do të ndryshojnë shijen e tyre – përkundrazi, uthulla e mollës do ta përmirësojë atë edhe më shumë.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Receta për petullat me patate. Gjyshja i bëri më të mirët. Truku i qepës është i dobishëm

Petulla me patate. Bëjini si gjyshja ime, do të jenë të arta dhe krokante