Recetë

Receta e bukës së fundjavës. Ju gatuani brumin dhe e vendosni në furrë – nuk keni pse të shkoni në furrë për këtë

11views

Kush prej nesh nuk e pëlqen bukën e ngrohtë, ende të avulluar dhe aromatike qiellore? Nëse ju pëlqen buka e freskët, patjetër do t’ju pëlqejë kjo recetë. Sot kemi fiku-miku për ju, që është buka e fundjavës. Pse buka e fundjavës? Sepse qëndron i freskët dhe i butë gjatë gjithë fundjavës. Përgatisni tenxheren.

Foto: shutterstock/Afanasieva

Buka e fundjavës nga tenxherja është zgjidhja perfekte për problemin se kush duhet të shkojë në furrë në mëngjes për bukë të freskët. Receta është e parëndësishme, buka ka shije të shkëlqyer dhe gjithashtu qëndron e freskët dhe e butë për një kohë të gjatë. Nëse ju pëlqen të flini më gjatë të shtunave dhe të dielave, kjo recetë jo vetëm që do të kënaqë stomakun dhe shijet tuaja, por nuk do t’ju largojë nga shtrati në një orë të pafalshme për të marrë bukë për mëngjes.

Buka e fundjavës nga tenxherja – më mirë sesa nga furra buke

Përbërësit:

 • rreth 400 g miell (mund të jetë gruri, mund të kombinoni grurin dhe spellin, por sigurohuni që të jetë i njëjti lloj bluarje – mundësisht në një nivel të ulët, deri në 650)
 • 20 g maja
 • përafërsisht. 350 ml ujë
 • gjysmë luge kripë
 • gjysmë luge sheqer

Mënyra e përgatitjes:

 1. Përgatitni një tas dhe shtypni majanë në të. Shtoni ujin dhe sheqerin. Përziejini tërësisht.
 2. Shosh miellin në një enë tjetër dhe e përziejmë me kripë. Më pas hidhni gradualisht ujë të përzier me maja. Lëreni brumin të vijë për disa minuta më parë.
 3. Filloni të gatuani brumin dhe kur të mos ngjitet më në duar, mbulojeni tasin me një peshqir dhe lëreni në një vend të ngrohtë. Është ideale ta lini bukën të ngrihet për 12 orë ose gjatë natës. Më pas formohet një rrjetë më e gjerë gluteni.
 4. Pas disa orësh, filloni të gatuani përsëri. Plurosni sipërfaqen e punës ose dërrasën me miell dhe kthejeni brumin. E gatuajmë për disa minuta dhe e japim formë topth. Mbulojeni me një peshqir dhe lëreni të ngrihet për rreth 2-3 orë.
 5. Kur brumi të ketë ardhur, vendoseni furrën në 240 gradë me parametrat e nxehtësisë së sipërme dhe të poshtme. Përgatitni një tenxhere ose enë të rrumbullakët kundër furrës dhe lyeni me pergamenë për pjekje. Më pas vendosni brumin e bukës në të.
 6. E mbulojmë tenxheren me bukë dhe e vendosim në raftin e poshtëm të furrës. Piqeni për gjysmë ore. Pas kësaj kohe, hiqni kapakun dhe piqni për 20 minuta të tjera derisa korja të jetë krokante dhe e artë.

Në bukë të tillë mund të shtoni drithërat tuaja të preferuara, qepë të skuqura ose copa ullinj. Nëse dëshironi që shtëpia juaj të ketë erë buke të freskët, duhet ta provoni këtë recetë.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Një recetë për bukë me qepë me një kore jashtëzakonisht krokante. Ka erë të bukur dhe ka shije edhe më të mirë

E bëra këtë bukë dhe fqinjët filluan të kërkonin recetën. Aroma e tij përhapej nëpër bllok