Recetë

Receta gjermane është një hit në mesin e kuzhinierëve. Është një alternativë perfekte për sallatën me kastravec

15views

Një darkë verore pa shtimin e një sallate të freskët me aromë kopshti është sikur të mos ekzistonte as. Gjatë muajve të verës, shumë kuzhinierë përgatisin sallatën e njohur me kastravec, e cila prej vitesh është hit në tavolina. Megjithatë, siç rezulton, ne mund të bëjmë një sallatë të ngjashme nga perimet që janë vërtet në sezon tani. Si të përgatisni sallatë me kunguj të njomë? Është aq e shijshme sa miqtë tuaj do t’ju luten për recetën.

Foto: shutterstock/FotosDo

A është kungull i njomë një perime e shëndetshme?

Kungull i njomë është një nga ato lloje perimesh që na mungojnë më shumë gjatë ditëve të dimrit. Prandaj, kur të vijë stina e pikut të këtyre perimeve, ia vlen t’i hani ato sa të kënaqni. E rëndësishmja, do të na sjellë shumë përfitime shëndetësore.

Kungull i njomë është e pasur me vitamina dhe minerale, është burim i kaliumit, magnezit dhe hekurit, si dhe Vitaminat B dhe vitaminat A, C dhe K. Prandaj, pothuajse të gjithë duhet të bëhen miq me shijen e saj. Kjo perime është e dashur edhe nga shefat e kuzhinës, të cilët vlerësojnë se kungull i njomë është i përshtatshëm jo vetëm për konsum të freskët pas trajtimit termik, por edhe i papërpunuar ose për përpunim, veçanërisht për turshi ose marinim.

Kur nuk duhet të hani kungull i njomë?

Kungull i njomë falë përmbajtjes së vitaminës C përmirëson funksionimin e sistemit imunitar dhe falë vitaminës A përmirëson shikimin. Perimet gjithashtu tregojnë vetitë antioksiduese, duke ndihmuar kështu në luftën kundër sasive të tepërta të radikalëve të lirë.

Kungull i njomë gjithashtu ka një indeks të ulët glicemik, ndaj rekomandohet veçanërishtata që kanë rezistencë ndaj insulinës ose diabet. Njerëzit gjithashtu do ta vlerësojnë atë mbipeshë ose obez, Të cilët ndjekin një dietë reduktuese.

Megjithatë, kungull i njomë ato nuk duhet të hahen nëse vuani nga diarreja ose keni probleme me fshikëzën e tëmthit ose veshkat. Është gjithashtu e rëndësishme të mos hani kunguj të njomë, kur ka shije të hidhur. Ajo shkaktohet nga prania substancave toksike në perime, të cilat mund të na dëmtojnë edhe kur kungulli i njomë është i gatuar.

Çfarë mund të përgatitet nga kungull i njomë?

Sezoni i kungujve fillon në gusht dhe zgjat deri në fund të verës. Kështu që ne tashmë mund të blejmë perimet e para të këtij viti në dyqane dhe të shijojmë shijen e tyre të freskët.

Kuzhinierët i vlerësojnë shumë më tepër kungujve se perimet e tjera të verës, sepse ato kanë një sërë opsionesh të vërteta kur bëhet fjalë për përgatitjen e tyre. Pjata më e njohur e përgatitur nga kjo perime është pa dyshim lente. Kungull i njomë me perime të tjera – speca, qepë, domate, por në disa versione edhe me sallam – është padyshim pjata më e njohur në verë.

A mund të bëhet sallatë kungull i njomë?

Petulla të shijshme mund të përgatiten lehtësisht nga kjo perime popullore, dhe kuzhinierët pak më me përvojë mund të provojnë të shtojnë kungull i njomë në makarona. Gjithashtu na pëlqen ta mbushim me mish ose grish dhe shpesh e vendosim në skarë për të shijuar shijen e tij të pjekur në skarë.

Ndërkohë, kjo perime mund të bëhet edhe një alternativë e shijshme për një sallatë për darkë. Nëse jeni të mërzitur nga shija e sallatës me kastravec, kjo recetë është bërë edhe për ju. Kungull i njomë mund të përgatitet në një kohë të shkurtër sallatë e shijshme. Një recetë e provuar gjermane do t’ju ndihmojë me këtë.

Sallatë me kungull i njomë për darkë: recetë

Sallatë e shijshme me kunguj të njomë u bë hit me kuzhinierët. Në fund të fundit, ju mund ta shijoni atë sipas dëshirës tuaj dhe të krijoni një alternativë të shijshme për sallatën me kastravec. Ja si të bëni kunguj të njomë sallatë tas. Do të na duhen:

 • afërsisht 500 g kunguj të njomë
 • 2 qepe
 • 3 thelpinj hudhre
 • gjysmë tufe kopër
 • 1 lugë çaji sheqer
 • 2 lugë uthull molle
 • 2 luge vaj ulliri
 • 1 lugë çaji kripë
 • gjysmë luge kafeje mustardë

Mënyra e përgatitjes:

 1. Përzieni uthullën e mollës me sheqerin dhe vajin e ullirit
 2. Pritini koprën dhe qepën në rrumbullakët
 3. Pritini kungull i njomë në feta të holla
 4. Vendosni kungulleshkat në një tas dhe i rregulloni me kripë dhe mustardë
 5. Shtoni qepën, koprën dhe hudhrën e shtypur në kungull i njomë. Në fund, kungull i njomë i mbulojmë me salcë dhe i përziejmë sërish mirë
 6. Mbyllni enën fort ose mbulojeni me fletë metalike. Ruajeni në frigorifer

Nëse nuk keni frikë të eksperimentoni, shtoni fara të pjekura luledielli ose kungulli në sallatë dhe nëse ju pëlqejnë pak më shumë shije pikante, provoni të shtoni spec djegës.

Ju gjithashtu mund të shtoni perime të tjera – domate, panxhar ose karrota. Do të jetë gjithashtu e shkëlqyer me shtimin e fetës ose kubeve të skuqura tofu. Në këtë rast, asgjë nuk ju kufizon vërtet. Thjesht luani derisa të gjeni një shije që ju kënaq.

Artikuj të ngjashëm:

Specat shijojnë edhe më mirë në këtë version. Përdoreni këtë marinadë dhe do të dëgjoni fjalë kënaqësie

Bëni këtë salcë me mjedër dhe vjehrra juaj do të magjepset