Recetë

Recetën për këtë ëmbëlsirë e gjeta në fletoren e nënës sime. Të gjithë ata që e shijojnë pranojnë se është më i miri

21views

Ne arrijmë gjithnjë e më lehtë drejt ëmbëlsirave të ëmbla. Me mungesën e diellit jashtë, ne po entuziazmohemi gjithnjë e më shumë për të bërë tonën. Për t’u siguruar që ëmbëlsirat do të dalin të shijshme dhe aromatike, ia vlen t’i drejtoheni recetave të provuara. Këtë e njoh prej vitesh sepse e gjeta në fletoren e mamasë sime.

Byrek me mollë
Foto: shutterstock/Anastasia Belyakova

Byrek me mollë mund të përshkruhet si një simbol i vjeshtës. Kjo tortë është një nga më të njohurat në Sllovaki dhe shpesh mund ta shohim në tavolinë. Brumi i thërrmuar i kombinuar me fruta të ëmbël dhe marengë të butë bore është një trajtim vërtet i shijshëm. Në shtëpi, përgatitet sipas një recete të provuar. Sot do t’ju tregoj se si ta përgatisni. Nëse e ndiqni, ju garantoj se shija do të jetë e papërshkrueshme.

Receta për byrekun me mollë nga fletorja e mamit

Përbërësit:

 • 150 gr margarinë,
 • 200 g sheqer të imët,
 • 150 g miell gruri,
 • 4 vezë,
 • një lugë çaji pluhur pjekjeje,
 • 1 kg mollë,
 • 2 lugë kanellë,
 • 2 lugë sheqer kaf,
 • një lugë me lëng limoni,
 • vaj gatimi,
 • një lugë bukë të grirë.

Përbërësit për marengat e borës:

 • 5 proteina,
 • 150 gr kastravec,
 • majë kripë,
 • një lugë çaji miell patate.

Mënyra e përgatitjes:

 1. Margarinën e ndajmë në copa më të vogla dhe e vendosim në një tas më të madh. Spërkatni sheqerin e grimcuar dhe rrihni përbërësit me një mikser. Përzierja duhet të jetë e lëmuar dhe pa gunga.
 2. Shtoni miellin e grurit në kombinim me pluhurin për pjekje në masën e rrahur. Filloni gradualisht të rrihni vezët. Përziejini derisa të gjithë përbërësit të kombinohen plotësisht.
 3. Lyejmë formën e pjekjes dhe e spërkasim me një lugë bukë. Brumin e përgatitur e kalojmë në kallëp dhe e lëmojmë mirë. E vendosim në furrë të vendosur në 180°C dhe e pjekim për rreth 10 minuta. Pas pjekjes e leme menjane te ftohet.
 4. Ndërkohë kujdesuni për mollët. Shpëlajeni frutat dhe qëroni me kujdes. I grijmë në rende të trashë direkt në tas. Lëreni të qëndrojë për disa minuta, më pas derdhni ujin e tepërt dhe spërkatni me kanellë, sheqer dhe lëng limoni dhe përzieni.
 5. Tani përgatisni marengat e borës. Hidhni të bardhat e vezëve në një tas dhe shtoni kripë. E rrahim masën me mikser me shpejtësi të lartë derisa të bëhet me gëzof. Gradualisht shtoni sheqerin drejt fundit, më pas shtoni miellin e patates. Përziejini mirë që të bashkohen.
 6. Përhapeni mollët në petën e pjekur më parë dhe mbi to shtroni marengën e borës. Lëmoni pjesën e sipërme me një shpatull. Tortën e përgatitur e pjekim në furrë të parangrohur në 180°C për 40-45 minuta. Pas pjekjes e leme te ftohet pak. Shijoje!

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Tortë me karrota në versionin “Oh my God that’s tasteful”. Duhen dy shtesa për ta bërë atë të përsosur

Kjo recetë për kërmijtë me kanellë është një “must have” e vjeshtës. Rrotullimet e ëmbla në këtë version janë përsosmëri e pastër