Recetë

Salcë Barbecue – shikoni se si të bëni salcën perfekte të Barbecue në shtëpi. Të ftuarit do të jenë të kënaqur

7views

Salca Barbecue është një nga salcat më të njohura të Barbecue. Ai kombinon shije të tharta, të ëmbla dhe pikante. Historia e saj ndoshta daton në shekullin e 17-të. Emri vjen nga fjala spanjolle barbacoa ose fjala angleze barbecue, që do të thotë pjekje në skarë. Shikoni si ta përgatisni.

Barbekju
Foto: shutterstock/Elena Veselova

Si të përgatisni salcë Barbecue? Recetat nuk janë të vështira

Si të përgatisni një salcë Barbecue ideale për një Barbecue me miqtë? Është e thjeshtë! Siç do ta shihni vetë në një moment. Recetat për salcën e Barbecue mund të ndryshojnë pak, gjë që shton edhe më shumë larmi kuzhinës. Më poshtë është një nga recetat e para që testuam.

Salcë Barbecue – një recetë e thjeshtë në disa hapa:

Përbërësit:

 • 60 ml salcë Worcestershire
 • 1/2 lugë çaji mustardë
 • 1/2 lugë çaji salcë soje
 • rreth 2-3 lugë sheqer kaf
 • 1 lugë gjelle uthull vere
 • 1-2 thelpinj hudhër
 • 3-4 lugë ketchup
 • 1 lugë çaji miell
 • ujë për pjekje

Përgatitja:

 1. Përgatitni përbërësit.
 2. Shtypni hudhrën përmes një shtypi.
 3. Vendosni të gjithë përbërësit (përveç miellit dhe ujit) në një tenxhere.
 4. Përziejini gjithçka mirë. Lëreni të vlojë në zjarr të ulët.
 5. Në fund të gatimit, vazhdoni me përgatitjen e një roux me bazë mielli dhe uji.
 6. Ulni nxehtësinë dhe shtoni në salcë. Lëreni të ziejë.
 7. Salca tani është gati.

Salcë Barbecue – recetë direkt nga makina. Thermomix do të përshpejtojë punën tuaj

Ju gjithashtu mund të përgatisni salcë Barbecue duke përdorur një Thermomix. Kjo recetë për salcën e gatimit në shtëpi do të bëjë bujë në ahengjet familjare. Këtu është një recetë shumë e thjeshtë për salcën e Barbecue.

Salcë Barbecue – një recetë për një shtesë të shijshme të ushqimit të pjekur në skarë:

Përbërësit:

 • 80 g qepë – tashmë të prera në katërsh.
 • 30 ml vaj ulliri
 • 2 thelpinj hudhre
 • rreth 300 g ketchup
 • rreth 150 g pure domatesh
 • 40 ml mjaltë të lëngshëm
 • lugë lëng limoni
 • 1 lugë gjelle salcë soje
 • 1 lugë gjelle mustardë
 • 1 lugë gjelle uthull molle
 • erëza: piper i zi, kripë, piper i ëmbël dhe djegës

Përgatitja:

 1. Hidhni hudhrën dhe qepën në një tas. Grini gjithçka për 5 sekonda me shpejtësinë 5.
 2. Më pas shtoni vajin e ullirit. Gatuani të gjithë për 3 minuta / Varoma / shpejtësi 2.
 3. Shtoni përbërësit e tjerë. Gatuani për 5 minuta në 100 gradë me shpejtësinë 1.
 4. Hidheni salcën në gota të sterilizuara dhe të fshira. Mbyllni fort dhe kthejini me kokë poshtë.

Receta për qafën e derrit me salcë Barbecue:

Përbërësit:

 • 1 qepë
 • disa thelpinj hudhre
 • afërsisht 1.7 kg qafë derri
 • rreth 200 g ketchup
 • 3 lugë mjaltë
 • 1 lugë gjelle mustardë
 • rreth 1-2 lugë salcë soje
 • 2 lugë koncentrat
 • kripë, piper, paprika e ëmbël
 • rreth 1/3 filxhan ujë

Përgatitja:

 1. Pritini imët qepën.
 2. Më pas shtoni hudhrën e shtypur.
 3. Skuqini gjithçka në një tigan.
 4. Shtoni pjesën tjetër të përbërësve përveç mishit. Lëreni të ziejë.
 5. Kur marinata të jetë ftohur, e hidhni sipër mishit të përgatitur. Vendoseni në frigorifer gjatë natës.
 6. Vendosim mishin me marinadën në një enë pjekjeje.
 7. Piqni të gjithë mishin për dy orë në një temperaturë prej afërsisht 180 gradë.

Qafa e derrit është gati për konsum. Mund të shërbehet me patate të pjekura. Sigurisht, ia vlen gjithmonë të shtoni një sallatë të shëndetshme në vakt. Mysafirët tuaj do të jenë të kënaqur!

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Salcë origjinale tzatziki – një recetë nga një amvise nga Rodosi. Nuk guxoni të gaboni me kastravecat dhe më pas do të jetë i trashë dhe i shijshëm

Nuk ka salcë më të mirë për të skuqurat dhe mishin e pjekur në skarë. Ketchup-i me kungull i njomë i bërë në shtëpi është një hit i kuzhinës këtë verë