Recetë

Salcë kërpudhash me kërpudha të egra – një recetë e thjeshtë që nuk do të zhgënjejë. Shtoni këtë erëz dhe shërbejeni me petë me patate

23views

Darka e ëndërruar e vjeshtës? Salca e kërpudhave prej kadifeje dhe aromatike me makarona ose petë është një zgjedhje perfekte. Sot do t’ju tregojmë një recetë të besueshme për salcën e kërpudhave, të cilën mund ta përgatisni për dy orë e gjysmë. cfare eshte e rendesishme? Kërpudha, krem ​​dhe erëza, natyrisht. Njëra është veçanërisht e rëndësishme.

Foto: shutterstock/Aneta_Gu

Receta për salcën e kërpudhave është vërtet e thjeshtë dhe nëse kemi fat në mbledhjen e kërpudhave, mund të përgatisim darkë për të gjithë familjen për dy ditë. Sigurisht, kërpudhat e egra janë aromatike dhe të shijshme në vetvete, por ushqimi gjithmonë mund të shijohet pak. Miqtë më të mirë të kërpudhave janë gjalpi, gjethet e dafinës dhe qepa. Megjithatë, në rastin e salcës, ia vlen të shtoni diçka tjetër, domethënë arrëmyshk. Kjo erëz do të përmirësojë mrekullisht aromën pyjore të salcës dhe do të bëhet e domosdoshme.

Salcë kërpudhash me kërpudha pylli – një recetë për një darkë ëndrrash në vjeshtë

Përbërësit:

 • përafërsisht. 0,5 kg kërpudha të egra, çdo (kërpudhat me gjalpë dhe kërpudhat porcini janë të shkëlqyera në salcë)
 • 2 qepe
 • 2-3 thelpinj hudhër
 • 1 lugë e plotë miell
 • 1,5 filxhan supë ose lëng kërpudhash, mund të jetë edhe perime
 • krem 30 për qind
 • 2 lugë të plota gjalpë
 • kripe, piper, disa gjethe dafine, disa topa me aromë, një lugë çaji arrëmyshk
 • sipas zgjedhjes suaj: njoki, petë, makarona, patate

Si ta bëni:

 1. Pastroni tërësisht kërpudhat nga rëra dhe papastërtitë e tjera. Më pas i presim në copa. Qëroni kërpudhat me gjalpë paraprakisht. Pritini qepën në feta dhe shtypni hudhrën.
 2. Përgatitni një tigan të madh ose një tenxhere të gjerë. Më pas ngrohni një pjesë të fortë të gjalpit dhe shtoni qepën.
 3. Kur qepa të jetë e tejdukshme, shtoni kërpudhat e prera në feta dhe skuqini në zjarr mjaft të lartë derisa të avullojë pak nga uji. Më pas i kriposim lehtë dhe i mbulojmë me lëng mishi.
 4. Shtoni piper dhe hudhër sipas shijes. Ulni nxehtësinë e zjarrit dhe gatuajeni derisa kërpudhat të jenë të buta.
 5. Kremin e përziejmë me një lugë miell dhe e rregullojmë salcën. Përziejini sërish dhe ziejini edhe për disa minuta derisa salca të trashet.

E thjeshtë, apo jo? Dhe sa e shijshme. Nëse ju pëlqejnë pjatat me kërpudha, sigurohuni që të provoni këtë recetë salce. Unë garantoj që sythat tuaj të shijes pothuajse do të shpërthejnë nga kënaqësia.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Byrek me mollë shtëpie me crumble – mega lëng brenda dhe çuditërisht krokante në sipërfaqe. Çfarë mund të kërkoni më shumë?

Ju mund të bëni më shumë sesa thjesht bërxolla derri me lëng nga një mish derri. Në këtë version, do ta hani çdo të dytën ditë