Recetë

Sallatë me kungull i njomë në kavanoza: 6 receta unike për sallata të shijshme të dimrit me përbërës të ndryshëm

7views

Sallata me kungull i njomë në kavanoza është një mënyrë e lehtë dhe e përshtatshme për të ruajtur shijet e verës. Ky rostiçeri i shijshëm dhe i shëndetshëm është i përsosur si një pjatë anësore për vaktet kryesore ose një darkë të lehtë në kombinim me bukë me kore. Zbuloni recetat më interesante dhe shijoni ato në çdo kohë të vitit!

Kungull i njomë
Foto: shutterstock/Afrika e Re

Sallatë me kungull i njomë në kavanoza: shije e freskët gjatë gjithë vitit!

Sallata me kungull i njomë në kavanoza është mënyra perfekte për të shijuar këtë perime gjatë gjithë vitit. Kungull i njomë është e butë, e shijshme dhe plot vitamina dhe është ideale për të bërë konserva.

Përbërësit:

 • 2 kunguj të njomë me madhësi të mesme
 • 1 piper i kuq
 • 1 piper i verdhe
 • 1 qepë e vogël
 • 2 thelpinj hudhre
 • 3 luge vaj ulliri
 • 2 lugë gjelle lëng limoni
 • 1 lugë çaji rigon të tharë
 • 1 lugë çaji mente të thatë

Përgatitja:

 1. Pritini 2 kunguj të vegjël me madhësi mesatare në feta (0,5 cm), 1 spec të kuq dhe 1 spec të verdhë në rripa. Qepën e grijmë imët dhe hudhrën e grijmë imët.
 2. Zhytni kungulleshkat në ujë të vluar për 2-3 minuta, kullojini dhe kalojini në një enë me ujë të ftohtë. Shtoni piper dhe qepë.
 3. Në një tas të veçantë përzieni 3 lugë vaj ulliri, 2 lugë lëng limoni, 1 lugë çaji rigon, 1 lugë çaji mente, kripë dhe piper.
 4. Hidhni salcën mbi perime dhe përzieni butësisht.
 5. Mbushni gotat me sallatën e përgatitur dhe shtypini ato mirë.
 6. Pasterizoni gotat e sallatës.
kungull i njomë
Kungull i njomë
Foto: Shutterstock/Rudenko Alla

Kungull i njomë në kavanoza – një mënyrë jo tradicionale për të mbajtur më gjatë shijen e verës!

Ju sjellim një recetë për përgatitjen e kungujve të njomë në kavanoza – zgjidhja ideale për t’i shijuar ato shije edhe pas përfundimit të sezonit.

Përbërësit:

 • 3 kunguj të njomë me madhësi të mesme
 • 2 speca të kuq
 • 1 qepë e madhe
 • 4 thelpinj hudhre
 • 1 gotë uthull vere
 • 1 gote uje
 • 1/2 filxhan sheqer
 • 2 luge kripe
 • 1 lugë çaji piper me ngjyrë
 • 1 lugë çaji fara sinapi
 • 1 lugë çaji fara koriandër
 • 1 lugë gjelle vaj rapese

Përgatitja:

 1. Presim në feta kungull i njomë, spec, qepë dhe hudhër.
 2. Përgatitni një marinadë me uthull, ujë, sheqer, kripë, vaj dhe piper.
 3. Shtoni perimet në marinadën që zien dhe gatuajeni për disa minuta.
 4. Mbushni gotat me perime të përgatitura dhe marinadë të nxehtë.
 5. Mbyllni kavanozët dhe lërini të ftohen.
kungull i njomë
Kungull i njomë turshi
Foto: shutterstock/Yuriy Bogatirev

Kungull i njomë për dimër në kavanoza: shtoni patëllxhan dhe shijoni një sallatë të shijshme!

Kungulli i njomë dhe patëllxhani janë dy perime të shijshme që mund t’i përdorim në mënyra të pazakonta. Këtu është një recetë për kungull i njomë dhe patëllxhan për dimër në kavanoza – një kombinim i shijeve që kënaq.

Përbërësit:

 • 4 kunguj të njomë me madhësi të mesme
 • 2 patëllxhanë të mesme
 • 1 tufë kopër
 • 2 qepe
 • 4 thelpinj hudhre
 • 1 gotë uthull vere
 • 1 gote uje
 • 1/2 filxhan sheqer
 • 2 luge gjelle kripe
 • 1 lugë çaji me aromë (mund të përdorni të preferuarin)
 • 1 lugë çaji fara sinapi
 • 1 lugë çaji qimnon
 • 1 lugë gjelle vaj rapese

Mënyra e përgatitjes:

 1. Presim në feta kungull i njomë, patëllxhan, qepën dhe hudhrën.
 2. Përgatitni një marinadë me uthull vere, ujë, sheqer, kripë, vaj dhe piper.
 3. Shtoni perimet në marinadën që zien dhe gatuajeni për disa minuta.
 4. Shtoni koprën e grirë në perimet e gatuara dhe përzieni butësisht.
 5. Mbushni gotat me perime të përgatitura dhe marinadë të nxehtë.
 6. Mbyllni kavanozët dhe lërini të ftohen.

Kungull i njomë në një gotë për dimër: një recetë me verë të bardhë

Vera e bardhë do t’i japë kungujve një shije delikate dhe të shkëlqyer, të cilin mund ta shijoni disa muaj pas përfundimit të sezonit veror. Këtu është një tjetër recetë për kunguj të njomë në kavanoza për dimër:

Përbërësit:

 • 6 kunguj të njomë me madhësi të mesme
 • 2 qepe
 • 4 thelpinj hudhre
 • 1 tufë kopër të freskët
 • 1,5 gota verë të bardhë
 • 1 gote uje
 • 2 lugë gjelle uthull vere të bardhë
 • 2 luge kripe
 • 2 PL sheqer
 • disa kokrra piper të zi

Mënyra e përgatitjes:

 1. Pritini kungulleshkat, qepën dhe hudhrën në feta.
 2. Në një tenxhere bashkojmë verën e bardhë, ujin, uthullën, kripën, sheqerin dhe piperin. Lëreni të ziejë dhe gatuajeni për 5 minuta.
 3. Shtoni kungull i njomë, qepën dhe hudhrën në marinadën e vluar. Gatuani për 3-5 minuta.
 4. Shtoni kopër të copëtuar në perimet e gatuara.
 5. Mbushni gotat me kunguj të njomë dhe mbulojini me marinadë të nxehtë.
 6. Mbyllni kavanozët dhe lërini të ftohen.
kungull i njomë
Po turshi kungull i njomë?
Foto: Shutterstock/Zju4ka

Kungull i njomë në kavanoza për dimër – perime të stilit meksikan

Nëse jeni adhurues i shijeve më pikantemë pas kungull i njomë për dimër në një gotë në stilin meksikan do të jetë një pjatë anësore perfekte për shumë pjata.

Përbërësit:

 • 6 kunguj të njomë me madhësi të mesme
 • 2 qepe
 • 4 thelpinj hudhre
 • 2 speca të kuq
 • 2 domate
 • 1 kanaçe domate të grira në lëngun e tyre
 • 1 spec djegës
 • 1 lugë gjelle vaj rapese
 • 2 lugë gjelle përzierje erëzash meksikane
 • 1 lugë gjelle rigon të thatë
 • 1 PL sheqer

Përgatitja:

 1. Pritini imët kungulleshkat, qepën, hudhrën, specin e kuq dhe domatet. Pritini edhe specat djegës.
 2. Skuqini qepën dhe hudhrën në vaj rapese derisa të zbuten dhe të marrin ngjyrë të artë.
 3. Shtoni kungull i njomë, spec të kuq dhe domate. Skuqini për disa minuta derisa perimet të jenë të buta.
 4. Shtojmë specin erëzash, rigonin, sheqerin, kripën dhe piperin. Shtoni edhe specat djegës.
 5. Derdhni domatet e grira nga kanaçe në tenxhere dhe përziejini mirë.
 6. Ziejini në zjarr të ulët për 15-20 minuta derisa shijet të jenë shkrirë dhe salca të jetë trashur.
 7. Lani gotat dhe kapakët, më pas shpëlajini me ujë të valë dhe thajini.
 8. Mbushni gotat me kunguj të njomë të stilit meksikan, duke lënë pak hapësirë ​​sipër.

Sallatë me kungull i njomë për dimër në kavanoza: karrota dhe selino për të plotësuar përbërjen

Një sallatë dimërore me kunguj të njomë, karota dhe selino në kavanoza është ideale një mënyrë për të mbajtur më gjatë shijen e këtyre perimeve.

Përbërësit:

 • 3 kunguj të njomë me madhësi të mesme
 • 3 karota
 • 2 kërcell selino
 • 1 qepë
 • 4 thelpinj hudhre
 • 1,5 gota uthull molle
 • 1 gote uje
 • 2 luge sheqer
 • 1 lugë çaji kripë
 • disa kokrra piper me ngjyrë

Mënyra e përgatitjes:

 1. Kungull i njomë, karrota dhe selino i presim në feta të holla, i presim imët qepën dhe hudhrën.
 2. Vërini uthullën e mollës, ujin, sheqerin, kripën dhe piperin të ziejnë. Ziejini për 5 minuta.
 3. Shtoni perimet në marinadën e vluar. Gatuani për 3-5 minuta që të zbuten pak.
 4. Vendosini perimet në kavanoza dhe mbulojini me marinadë të nxehtë.
 5. Mbyllni kavanozët dhe vendosini me kokë poshtë në një peshqir kuzhine.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Turshitë i përkasin së shkuarës. Vendosini këto perime të stinës në një kavanoz dhe përgatitini turshitë si zakonisht. Rezultati do t’ju marrë frymën

Kastravecat turshi – receta më e thjeshtë. Bëni një gjë përpara se të ngarkoni dhe ato nuk do të jenë të buta dhe të zbrazëta