Recetë

Si të bëni sanduiçin më të mirë? Kjo recetë mund të gjitha të tjerat

9views

Si të përgatisni një lyerje të shijshme dhe ushqyese? Ndër variantet e shumta të disponueshme, përhapja e skumbri është një hit. Mund ta përgatisni pa më të voglin vështirësi dhe ju nevojiten vetëm disa produkte lehtësisht të disponueshme. Si të përgatisni përhapjen e përsosur të skumbri?

Foto: shutterstock/Arkadiusz Fajer

Pse duhet të hani skumbri?

Përhapja e skumbri nuk është vetëm e shëndetshme dhe ushqyese, por edhe ngopëse. Vlen të hahet për disa arsye:

 • Është një burim i shkëlqyer i proteinave
 • Ai përmban shumë vitamina: A, B, E, D
 • Përmban zink, selen
 • Është një burim i acideve yndyrore të vlefshme omega-3
 • Mbështet sistemin imunitar dhe kujdeset për mikroflorën e zorrëve
 • E shkëlqyeshme për sistemin kardiovaskular
 • Mbështet sistemin nervor

Përveç kësaj, ka një përhapje skumbri me pak kalori dhe përfaqëson një alternativë të shkëlqyer dhe më të shëndetshme ndaj gjalpit. Si ta përgatisni dhe çfarë t’i shijoni për t’i bërë të shijshme?

Si të përgatisim skumbri? Recetë hap pas hapi

Ju duhen vetëm disa përbërës për të përgatitur një skumbri të përhapur në bukë. Sigurisht, gjëja më e rëndësishme është skumbri i tymosur i freskët dhe me cilësi të lartë. E kombinuar me disa përbërës po aq të shëndetshëm, do të jetë një ide e shkëlqyer për një mëngjes të ushqyeshëm dhe një darkë diete. Për ta përgatitur do t’ju duhet:

Përbërësit

 • skumbri i tymosur
 • vezë të ziera fort – 4 copë.
 • kastravecat turshi – 3-4 copë.
 • qepë – 1 pc.
 • qiqra
 • majonezë ose kos grek
 • mustardë
 • kripë dhe piper për shije

Mënyra e përgatitjes:

 • Qëroni vezët dhe i grini imët ose i grini në rende.
 • Pritini imët kastravecat turshi dhe qepën.
 • Hiqni kockat nga skumbri dhe vendosini në një tas. Shtoni vezët, kastravecin, qepën dhe qiqrat. Përziejini.
 • Shtoni majonezë ose kos grek dhe pak mustardë. Shtoni kripë dhe piper për shije dhe përzieni përsëri mirë.
 • E mbulojmë enën me letër ushqimore dhe e vendosim në frigorifer për 20-30 minuta.
 • Shërbejeni skumbri me bukë.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Salcë Barbecue – shikoni se si të bëni salcën perfekte të Barbecue në shtëpi. Të ftuarit do të jenë të kënaqur

Një koktej pastrues për verën. Mëlçia juaj do t’ju falënderojë