Recetë

Specat shijojnë edhe më mirë në këtë version. Përdoreni këtë marinadë dhe do të dëgjoni fjalë kënaqësie

13views

Specat e pjekur me një mbushje të lëngshme dhe aromatike janë hiti i darkës së sotme. Është e vështirë të gjesh një recetë më të thjeshtë që kombinon kaq shumë shije. E veçanta e saj ia detyron marinadës, e cila i jep shijen e duhur. Falë tij, mishi është njëqind herë më i mirë.

Speca të pjekur në stilin meksikan
Foto: shutterstock/Esin Deniz

Të gjithë i duan perimet dhe gjithnjë e më shumë njerëz po përpiqen ta përgatisin atë në mënyra të ndryshme. Disa e kombinojnë atë me produkte të tjera, të tjerët e mbyllin në kavanoza. Pavarësisht nga forma në të cilën shërbehen, ato ngjallin gjithmonë një entuziazëm të madh. Nëse dëshironi të kënaqni dhe të befasoni shijet tuaja, ju rekomandojmë të përgatisni këtë recetë. Paprika luan një rol të madh këtu, si dhe mishi i grirë. Përveç kësaj, çdo gjë merr shijen e duhur kur përdorni këtë marinadë. Falë saj, nuk do të mund të shkëputeni prej tyre.

Recetë me speca të mbushura në stilin meksikan

Përbërësit:

 • 6 speca,
 • gjysmë kilogram mish të grirë,
 • 250 ml pasata me domate,
 • 500 ml lëng mishi,
 • një lugë salcë soje,
 • 150 g oriz të bardhë,
 • një kanaçe e vogël me fasule të kuqe,
 • kanaçe e vogël me misër,
 • 150 g djathë të verdhë të grirë,
 • kripë,
 • piper.

Përbërësit e marinadës:

 • qepë e vogël
 • 3 thelpinj hudhre
 • spec djegës,
 • 3 lugë uthull molle,
 • 2 lugë çaji qimnon të bluar,
 • 2 lugë çaji kanellë të bluar,
 • një lugë çaji rigon të thatë,
 • gjysmë luge sheqer,
 • lugë vaj ulliri.

Mënyra e përgatitjes:

 1. Hapi i parë është përgatitja e marinadës. Qëroni qepën dhe hudhrën dhe grijini imët. Shpëlajmë specin djegës dhe e presim në copa më të vogla. Sigurohuni që të hiqni farat dhe pjesët e lehta.
 2. Vendosni perimet e copëtuara në një tas të gjatë dhe shtoni uthullën e mollës, vajin e ullirit dhe sheqerin. I rregullojmë përbërësit me qimnon, kanellë dhe rigon. Duke përdorur një mikser përzierje deri sa të qetë.
 3. Tani eshte koha përgatisni mishin. Transferoni mishin në një tas më të madh dhe mbulojeni me marinadën e përgatitur. Përziejini mirë që të bashkohen dhe lërini mënjanë për rreth 1 orë.
 4. Nderkohe kujdesuni për specat. Shpëlajini specat dhe prisni majat. Hiqni farat dhe foletë e farave nga qendra. Nëse është e nevojshme, mund ta shpëlani qendrën me ujë. Më pas i kriposim dhe sipër i vendosim misër.
 5. Transferoni mishin e marinuar në një tigan të thellë dhe skuqeni derisa mishi i grirë të ndryshojë ngjyrë. Pastaj shtoni në të pasata me domate dhe lëngun dhe përziejeni. Shtoni salcën e sojës, kripën dhe piperin dhe hidhni orizin e thatë. Në fund shtojmë fasulet e kulluara nga marinada. Përziejini dhe gatuajeni edhe për 5 minuta të tjera.
 6. Vendosim mbushjen në piper. Mbuloni pjesën e sipërme me pjesën e prerë më parë. Vendosini perimet e mbushura në një tepsi dhe vendosini në furrë të nxehur në 180°C. Piqeni për rreth 40 minuta.
 7. Pas kësaj kohe, hiqni pjesën e sipërme të piperit dhe e spërkasim me djathë kaçkavall të grirë. I vendosim sërish specat në furrë për rreth 5 minuta. Pas pjekjes janë gati për konsum. Shijoni ato!

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Salcë origjinale tzatziki – një recetë nga një amvise nga Rodosi. Nuk guxoni të gaboni me kastravecat dhe më pas do të jetë i trashë dhe i shijshëm

Bëni këtë salcë me mjedër dhe vjehrra juaj do të magjepset