Recetë

Stina e lëpjetë. Si ta përdorni në kuzhinë?

6views

Lëpjetë përmban shumë vitamina dhe minerale. Për më tepër, ajo gjithashtu ka veti anti-inflamatore dhe antioksiduese. Ne më së shpeshti përgatisim supa prej tij, por ka më shumë opsione.

Lëpjetë është një bimë, pronat e së cilës shpesh nënvlerësohen. Ky është një gabim, sepse përdoret jo vetëm në kuzhinë, por edhe në mjekësinë natyrale. Është mirë që të dyja “fushat” të kombinohen dhe të përgatitet pjata me lëpjetë – e shijshme dhe e shëndetshme!

 1. Skuqni lëpjetë në gjalpë.

 2. Kullojeni përmes një sitë në tenxhere.

 3. Hidheni lëngun dhe lëreni të ziejë.

 4. I rregullojmë sipas shijes me kripë dhe piper.

 5. Zbardhet me kremin e perzier me miell.

 6. Shërbejeni me vezë thëllëze të zier.

 7. Dekoroni me kopër.

Supë klasike me lëpjetë

Supë me lëpjetë – recetë nga Ewa Wachowiczmaterial partner

 1. Qëroni perimet, lani dhe prisni në kubikë të vegjël.

 2. Skuqini në një tenxhere në gjalpë.

 3. Hidhni lëngun dhe gatuajeni.

 4. Në fund shtojmë lozhën dhe lëpjetë e grirë.

 5. Zbardhni me krem.

 6. I rregullojmë sipas shijes me kripë dhe piper.

Sallatë me hudhër të egër dhe lëpjetë

 • një tufë hudhër të egër

 • 4 vezë

 • 3 tranguj të freskët të fushës

 • 2 lugë majonezë

 • 2 lugë krem

 • 1 lugë çaji mustardë

 • dielli

 • piper

 1. Ziejini fort vezët, qëroni dhe pritini në kubikë.

 2. Qëroni kastravecat dhe pritini në kubikë.

 3. Hidhni gjithçka në një tas dhe përzieni.

 4. Bëni salcën. Kombinoni majonezën me salcë kosi dhe mustardë.

 5. I rregullojmë me kripë dhe piper.

 6. Hidheni mbi sallatë dhe përzieni përsëri.

Omëletë me lëpjetë – recetë nga Ewa Wachowiczmaterial partner

 • 4 vezë

 • 2 lugë qumësht

 • një grusht lëpjetë

 • 1 qepë e vogël

 • një copë djathë kaçkavall

 • dielli

 • piper

 • gjalpë për tiganisje

 1. Lajmë lëpjetë, këputim bishtat, i rrotullojmë dhe e presim në shirita të hollë.

 2. Pritini qepët e pranverës.

 3. Grini djathin në një rende me vrima të mëdha.

 4. Skuqni pjesën e bardhë të qepëve dhe lëpjetë në gjalpë derisa të zbuten. I ftohtë.

 5. Thyejeni vezët në një tas. Rrihni, rregulloni me kripë dhe piper, shtoni qumësht.

 6. Rrahni lehtë.

 7. Shtoni lëpjetë me qepët e pranverës, gjysmën e djathit të grirë dhe gjysmën e qiqrave të qepëve.

 8. Përziejini.

 9. Shkrini një lugë gjalpë në një tigan, derdhni masën e vezëve, mbulojeni me kapak dhe skuqeni në zjarr të ulët derisa sipërfaqja të zihet.

 10. Pas skuqjes spërkateni me djathin e mbetur dhe qiqrat.

Shkon në mënyrë perfekte me vezët, mund të jetë gjithashtu një shtesë për peshkun, mishin ose mund të përdoret si lyerje për sanduiçe.

Salcë lëpjetë – recetë nga Ewa Wachowiczmaterial partner

 • një tufë gjethesh lëpjetë

 • 200 gr kos

 • thelpi hudhër

 • 3 lugë majonezë

 • një lugë mustardë

 • dielli

 • piper

 1. Lani dhe thani lëpjetë.

 2. Në mikser vendosim lëpjetë, hudhrën, kosin, majonezën dhe mustardën dhe i përziejmë.

 3. I rregullojmë me kripë dhe piper dhe i përziejmë.

Matteo Brunetti: Është e vështirë të gjesh një restorant të mirë italian në Itali sepse vlerësimet e turistëve janë mashtruese INTERIA.PL

Ne rekomandojme

A keni ndonjë sugjerim, koment apo shihni ndonjë gabim në faqen e internetit?