Recetë

Supa shumë e kripur nuk është fundi i botës. Mjaftojnë tre gjëra dhe supa e artë është sërish më e mira.

9views

Lëngu i artë është thuajse kurora e tryezave tona, jo vetëm të dielave, por edhe në raste të ndryshme festash dhe kur duam të ngrohemi siç duhet. Por mjerisht – supë e pëlqen kripën, dhe nganjëherë shumë. Si të kurseni supë që është shumë e kripur? Harrojeni për hollimin me ujë – këto truke ruajnë thelbin dhe në mënyrë efektive shkripëratojnë supën. Do t’ju vijë në ndihmë edhe një patate, por jo vetëm kaq.

Foto: pexels.com/Alex Bayev

E njeh atë dhimbje? Lëngun e gatuani thuajse si në enë pambuku, zgjidhni me kujdes mishin dhe perimet, i kushtoni rëndësi erëzave dhe sërish del i kripur? Epo, disa njerëzve u pëlqen shija e kripur, por kur ushqimi është shumë i kripur, fatkeqësisht jo vetëm që mund t’ju heqë oreksin, por edhe t’ju bëjë të ndiheni të sëmurë…. Megjithatë, një lëng mishi tepër i kripur nuk është fundi i botës dhe nëse mësoni këto truke, mund të kurseni çdo supë të tepërt të kripës. Me siguri i keni të gjitha gjërat e nevojshme në kuzhinë.

Si të kurseni supë shumë të kripur?

Gjëja e parë që duhet të keni në dorë kur lëngu është shumë i kripur është një patate e qëruar e rregullt. Patatja është një perime me niseshte që thith shumë mirë kripën. Mjafton të vendosni një patate në lëngun e mishit (ose në ndonjë supë tjetër) që është shumë i kripur dhe ta zieni për pak.. Perimet do të thithin kripën e tepërt, por nuk do të ndryshojnë shijen e gjellës. Megjithatë, mos harroni se pataten nuk guxoni ta zieni shumë gjatë – mjaftojnë 5 deri në 7 minuta.

Një tjetër patentë është orizi. Në lëngun e zier hidhni një qese me oriz dhe prisni derisa të fryhet. Më pas orizi thith kripën e tepërt dhe në të njëjtën kohë zhvillon shijen – i shkon shumë pulës. Megjithatë, orizi mund ta bëjë supën paksa të turbullt – për të shmangur këtë, shpëlajeni paraprakisht në ujë të ngrohtë për të hequr qafe niseshtenë e tepërt.

Kjo metodë mund të duket e çuditshme, por me të vërtetë funksionon. Hidhni të bardhën e vezës në lëngun e mishit, i cili është shumë i kripur. Po, e bardhë veze e thjeshtë, jo e verdhë veze. Ndërsa fillon të zihet në supën e nxehtë, largon kripën e tepërt. Kur e bardha e vezës të jetë mpiksur, thjesht hiqeni nga lëngu dhe shijoni shijen perfekte.

Kur ta kriposni lëngun që të mos e teproni?

Ka dy shkolla mendimi – njëra thotë se lëngu duhet të kriposet sapo të vendosni mishin në tenxhere, tjetra thotë që duhet të kripohet vetëm në fund të zierjes. Ne do t’i përmbahemi shkollës së dytë. Kripa është një erëz shumë e rëndësishme, por në një farë mënyre mbyll fibrat e mishit, në mënyrë që i gjithë thelbi të mbyllet në copat e mishit dhe të mos depërtojë në lëng mishi. Koha më e mirë për të shtuar kripë në lëng mishi është kur mishi është tashmë i butë – atëherë e dimë që gjella do të jetë aromatike dhe e veçantë.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Shtoni këtë përbërës në lëng mishi dhe nuk do të kurseheni nga pyetjet rreth recetës. Në krahasim me të, çdo supë tjetër nuk ka asnjë shans

Nëse shtoni këto erëza në supë, ajo do të fitojë veti ngrohëse dhe do të forcojë imunitetin.