Recetë

Supë me krem ​​nga preshi. Ewa Wachowicz ua rekomandon atyre që janë në dietë

18views

  • Qëroni pjesët e bardha të preshit nga shtresa e jashtme, i prisni përgjysmë për së gjati, i lani mirë, i prisni në gjysmërreth, i hidhni lëngun e mishit – në mënyrë që lëngu t’i mbulojë.

  • Gatuani për 30-40 minuta.

  • Patatet i lani, i qëroni, i prisni në kubikë të pastër dhe i gatuani me pak kripë.

  • Fërkoni preshin në një sitë ose i përzieni me një blender.

  • Shtoni një gotë qumësht.

  • I rregullojmë me kripë, piper dhe arrëmyshk.

  • Ngroheni, por mos e lini të vlojë.

  • Lani qepën e freskët, kulloni dhe grijeni së bashku me qiqrat.

  • E skuqim pjesën e bardhë në një lugë gjalpë.

  • Vendosim patatet në një pjatë, derdhim sipër kremin, dekorojmë me qepë të skuqura dhe qiqra të grira.