Recetë

Të gjithëve do t’u pështymën kur të nuhasin këto turshi. Nëse u shtoni këta përbërës, do të jenë edhe më të mirë

6views

Stina e verës është koha kur të gjithë përgatitin furnizimet e tyre për dimër. Shumë gjëra më pas futen në shishe për t’u shijuar në ditët më të ftohta. Ne do t’ju tregojmë se si t’i përgatisni ato në mënyrë korrekte. Këto turshi janë një kënaqësi e vërtetë.

Kastravecat turshi shumëngjyrëshe, shijoni dhe kënaqni syrin
Foto: shutterstock/Chudo2307

Është një traditë e përvitshme në disa familje prodhimi i konservave për dimër. Më pas mblidhen dhe shisohen të gjitha frutat dhe perimet që keni në dorë. Sot do t’ju tregojmë kastravecat në marinadë me uthull. Megjithatë, për t’i bërë perimet në gotë të duken edhe më mirë, do të shtojmë disa aksesorë shumëngjyrësh. Fillimisht shtoni piper të kuq, karotë dhe qepë. Gjithçka duket fantastike.

Receta për turshi shumëngjyrëshe

Përbërësit:

 • 10 gota me vëllim 0,9 l,
 • 4 kg kastraveca fushore,
 • 2 speca të mëdhenj të kuq,
 • 3 qepë,
 • 3 karota të mëdha,
 • 10 gjethe dafine,
 • 30 kokrra spec,
 • lule kopër me kërcell,
 • 5 lugë çaji fara sinapi.

Përbërësit e marinadës:

 • 3.5 l ujë,
 • 700 ml uthull 10%,
 • 100 g kripë guri jo të jodizuar,
 • 70 gr kastravec.

Përgatitja:

 1. Në një tenxhere më të madhe nderdhni ujë dhe shtoni kripë dhe sheqer. E trazojmë dhe e mbajmë në zjarr të ulët derisa të treten përbërësit. Më pas hedhim uthull alkooli dhe presim derisa të vlojë. Kur të ndodhë kjo, hiqeni tenxheren nga zjarri dhe lëreni të ftohet.
 2. Ndërkohë, ju përgatisni perimet. Specat i lani mirë, i hiqni farat dhe i prisni në feta më të trasha. Qëroni qepën dhe e prisni në gjysmë shirita më të trashë. Qëroni karrotën dhe priteni në feta. Shpëlani kastravecat tërësisht, për këtë mund të përdorni një furçë dhëmbësh.
 3. Sigurohuni që të jeni gati gotat janë larë, të përvëluara dhe të thara. Gjithashtu kontrolloni nëse keni kapakë të përshtatshëm për to. Në fund të secilës enë vendosni një gjethe dafine, aromë, gjysmë luge çaji fara mustardë dhe një lule kopër.
 4. Më pas renditini kastravecat afër njëri-tjetrit. Sipër rendisim copa karrote, piper dhe qepë. Përsëriteni procesin derisa të keni përdorur të gjithë përbërësit.
 5. Të gjitha kontejnerët mbulojme me turshi te ftohur. Në fund mbyllni kavanozët fort dhe fort.
 6. Vendosni gotat në një tepsi dhe vendosini në një furrë të ftohtë. Vendoseni furrën në 130 °C dhe pasi të ngrohen i lëmë gotat në furrë për rreth 30 minuta. Pas kësaj kohe, lërini të ftohen dhe ruajini në një vend të freskët dhe të thatë.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Turshitë i përkasin së shkuarës. Vendosini këto perime të stinës në një kavanoz dhe përgatitini turshitë si zakonisht. Rezultati do t’ju marrë frymën

Domatet e konservuara të kuqe dhe jeshile vijnë në ndihmë gjatë stinës së dimrit. Çfarë duhet të keni në qilarin tuaj?