Recetë

Torta perfekte? Byrek me kunguj të ëmbël dhe me gëzof, sigurisht. Mos harroni të shtoni një majë të kësaj erëze

11views

Jo byrekë me kunguj dhe kifle me kunguj. Kjo tortë nuk ka konkurrencë mes ëmbëlsirave të vjeshtës. Është jashtëzakonisht me gëzof, shumë pikant dhe tërheq gustatorët me ngjyrën e tij intensive. Byreku me kungull do të bëjë bujë tek të dashurit tuaj!

Foto: shutterstock/Natallia Harahliad

E ëmbël, pikante dhe shumë e lagësht. Këto janë fjalët për të përshkruar byrekun me kungull. Tkjo ëmbëlsirë do të fitojë zemrat e të gjithë mysafirëve dhe anëtarëve të familjes. E dekorojeni me krem ​​ose e spërkatni me sheqer pluhur dhe shijoni një ëmbëlsirë të shijshme që mund ta përgatisni në një kohë të shkurtër.

Përbërësit:

 • 2 gota pure kungulli,
 • 3 vezë,
 • 3 gota miell gruri integral,
 • 2 lugë çaji pluhur pjekjeje,
 • 3/4 filxhani vaj,
 • 1 filxhan sheqer kallami,
 • 1 pako sheqer vanilje,
 • një majë arrëmyshk,
 • një majë pluhur kardamom,
 • kanellë për shije
 • një grusht me arrat tuaja të preferuara,
 • sheqer pluhur ose krem ​​për dekorim.

Një byrek me kungull që çdokush mund ta trajtojë. Do të jetë me gëzof dhe me shumë erëza

 1. Përgatisni purenë e kungujve. Thjesht piqni kungullin në furrë derisa të jetë i butë, hiqni mishin e butë dhe përzieni.
 2. Thyejmë vezët në një tas dhe i rrahim me sheqer derisa të bëhen me gëzof.
 3. Shtoni miellin e situr në sitë, pluhurin për pjekje, vajin dhe sheqer vaniljen në përzierjen e vezëve. Përziejeni përzierjen tërësisht.
 4. Pritini arrat. Mund t’i skuqni edhe në një tigan të thatë.
 5. Në brumin e përzier mirë shtoni purenë e kungujve dhe arrat e grira. Përzieni përzierjen për herë të fundit.
 6. Brumin e derdhim në një tavë pjekjeje të veshur me letër furre ose të lyer me yndyrë.
 7. E pjekim byrekun me kungull per afersisht 40-50 minuta ne temperaturen 180 grade celcius. Është mirë të kontrolloni tortën me një shkop druri.

Tortën e pjekur e lëmë të ftohet në një raft teli. Pas ftohjes është mirë ta dekoroni me krem ​​ose sheqer pluhur. Ky version i byrekut me kungull do të jetë jashtëzakonisht pikant dhe do të ngrohë barkun tuaj në një ditë të ftohtë vjeshte. I shoqëruar me kafe ose çaj të fortë, ai prish shijet e të gjithëve dhe kërkesat për më shumë janë të garantuara. Ju befte mire!

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Nuk kam parë kurrë një tortë më të butë në jetën time. Nuk bie kurrë dhe nuk e prisni shijen e tij

Nuk do të gjeni një recetë për një tortë më vjeshtore. Nuk është as nga kumbulla dhe as nga dardha