Recetë

Vendosni kavanozët e reçelit në pjatalarëse. Ju as nuk mund ta imagjinoni se çfarë rezultatesh do të arrini

7views

Sezoni i përgatitjes së konservave shtëpiake është në ecje të plotë. Kavanozët e parë me reçel, marmelatë dhe turshi me siguri tashmë presin me durim në raft momentin për t’i konsumuar. Pasterizimi është një pjesë integrale e procesit të konservimit. Metoda tradicionale është vendosja e kanaçeve në një tenxhere me ujë të nxehtë. Por a keni dëgjuar ndonjëherë për pasterizimin në pjatalarëse? Nëse jo, do të donim të shpjegonim!

Foto: arkiv privat

Konservat e bëra në shtëpi nuk dalin kurrë nga moda dhe metodat e përgatitjes së tyre kalojnë brez pas brezi në shumicën e familjeve. Ky popullaritet i vazhdueshëm nuk është befasues. Në fund të fundit, kujt nuk i pëlqen ndjenja për të shkuar në qilar apo bodrum në një mbrëmje të ftohtë dhe të zymtë dhe për t’u kthyer me një gotë komposto frutash të ëmbël ose reçel sipas recetës së gjyshes?

Kavanoza me konserva në pjatalarëse. Një mënyrë inovative e pasterizimit

Mënyra tradicionale e ruajtjes së gotave është gatimi i tyre në një tenxhere me ujë të vluar ose në furrë. Megjithatë, ne vazhdojmë me kohën dhe dalim me propozimin tonë për pasterizimin në pjatalarëse. Tingëllon pak absurde, por është shumë efektive. Dhe më e rëndësishmja – është e rehatshme!

Pasterizimi në makinë larëse enësh është një detyrë jashtëzakonisht e thjeshtë. Mjafton të vendosni kavanozët e mbushur me konserva me kokë poshtë në lavastovilje dhe më pas vendoseni dhe aktivizoni programin në rreth 70 gradë Celsius. Kur lavastovilja të ketë mbaruar, hiqni kanaçet dhe lërini mënjanë për 24 orë. Pas kësaj kohe, kthejini ato dhe sigurohuni që të jenë të mbyllura mirë.

Sa më të mëdhenj të jenë kavanozët, aq më e gjatë është koha e pasterizimit – dhe anasjelltas. Ne ju rekomandojmë të vendosni gota të mëdha në sirtarin e poshtëm të enëlarëses dhe gota më të vogla në sirtarin më të lartë. I gjithë procesi do të zgjasë rreth 2.5 orë. Duhet kuptuar se konservat e ëmbla, pra reçelrat, kompostot, reçelrat dhe marmelatat, kanë nevojë për më pak kohë për pasterizim sesa konservat në formë perimesh, si kastravecat, specat, lakra, qepët në uthull. Gjithashtu, mos harroni se të gjitha kavanozët dhe kapakët mbeten të paprekur – përndryshe ato nuk do të jenë të përshtatshme për pasterizim.

Pse i pasterizojmë mallrat e konservuara?

Pasterizimi është një mënyrë e besueshme për të zgjatur freskinë e konservave. Ky është një proces jashtëzakonisht i rëndësishëm, sepse falë tij shpëtojmë nga të gjitha bakteret dhe mikroorganizmat e tjerë që do ta bënin përmbajtjen e shijshme të gotave të papërshtatshme për konsum. Përveç kësaj, temperatura e lartë që ndodh gjatë pasterizimit lejon që perimet dhe frutat të ruajnë vlerat e vlefshme ushqyese pa humbur shijen e tyre. Pa këtë proces, shijet tona nuk do t’i rezistonin kohës. Për fat të mirë, shumë metoda janë zhvilluar për të shtypur dhe vonuar prishjen e ushqimit.

Artikuj të ngjashëm:

Sallatë me shalqi – një pjatë freskuese për ditët e nxehta. Recetë me feta ose ëmbëlsirë

Sallatë me kastravec për dimër. Një recetë e viteve ’90 që nuk do të dalë kurrë nga moda. Kështu e bënë nënat tona