Recetë

Është kokteji perfekt për femrat. I lë flokët me shkëlqim dhe lëkurën të lëmuar dhe rinore

10views

Një smoothie është një mënyrë e shkëlqyer për t’i dhënë trupit tuaj një bombë të vërtetë vitaminash. Është ideale kur duam të kujdesemi për flokët dhe lëkurën dhe gjithashtu për problemet hormonale. Thjesht duhet të dini se çfarë përbërësish duhet të vendosni në të. Zbuloni recetën e smoothie-t perfekt për femra, të cilin mund ta përgatisni në vetëm pak minuta.

Foto: pexels.com/Anastasia Belousova

Së fundmi kemi shkruar për një bimë që njihet prej shekujsh dhe përdorimi i së cilës ndihmon në trajtimin e akneve dhe i jep lëkurës një shkëlqim. Sot është koha për një koktej për femra, i cili është një bombë e vërtetë vitaminash.

Përbërja dhe përgatitja e koktejit të farës së lirit

Për të përgatitur një porcion smoothie liri ju nevojiten:

  • një grusht spinaq
  • 1 lugë gjelle farë liri
  • 1 lugë gjelle bajame
  • 2 thelpinj hudhre
  • 1 lugë gjelle vaj ulliri
  • një grusht me mjedra të ngrira
  • gjysmë banane

Qëroni bananen dhe vendosni të gjithë përbërësit në një blender. Përziejini derisa të jetë e qetë dhe pijeni menjëherë pas përgatitjes.

Kush duhet të konsumojë smoothie liri?

Ky smoothie është veçanërisht ideal për femrat. Pse? Farat e lirit që përmban kontribuojnë në uljen e përqendrimit të testosteronit të lirë në trup, i cili është një efekt i dëshirueshëm në disa sëmundje femrash, por jo tek meshkujt. Duhet të konsumohet veçanërisht nga zonjat që luftojnë me rezistencën ndaj insulinës, sindromën e vezores policistike dhe menopauzën. Një koktej në ditë duhet të përmirësojë ndjeshëm situatën në raste të tilla.

Çfarë janë lignanet? Superushqime për femrat

Linjanet janë një grup përbërësish kimikë që gjenden në bimë, veçanërisht në fara. Ata bëjnë pjesë në grupin e antioksidantëve dhe për këtë arsye ndihmojnë në mbrojtjen e trupit nga radikalet e lira të dëmshme. Një nga ushqimet më të famshme që përmban lignan është fara e lirit që gjendet në një smoothie. Konsumimi i lignaneve ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës, ka një efekt pozitiv në sistemin endokrin (sidomos hormonet femërore) dhe gjithashtu mbron kundër disa llojeve të kancerit (përfshirë kancerin e vezoreve, mitrës dhe gjirit).

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Ky smoothie i shijshëm do t’ju ndihmojë të digjni yndyrën. Metabolizmi juaj do të përshpejtohet dhe kilogramët do të fillojnë të zhduken

Pini çdo ditë dhe do të keni lëkurë më të fortë. Ky koktej funksionon më mirë se botoksi